HDP'li Özsoy: ABD'nin saldırısı, Esad'ı iktidardan düşürecek hamlenin parçası olarak görülmüyor

"ABD'nin Suriye politikasında çok ciddi bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz"

HDP'li Özsoy: ABD'nin saldırısı, Esad'ı iktidardan düşürecek hamlenin parçası olarak görülmüyor

HDP Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, ABD'nin Suriye'de Şayrat Hava Üssü'ne düzenlediği saldırıyı değerlendirdi.

Özsoy, saldırının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı devirmeye yönelik bir adım olarak görülmediğini ifade etti.

Sputnik'ten Yurdagül Şimşek'e konuşan Özsoy, Türkiye'nin öteden beri ABD'nin ve koalisyonun Suriye'de Esad ve rejim güçlerine karşı saldırması konusunda baskı yaptığını, ancak (ABD eski Başkanı Barack) Obama döneminde bu konuda bir sonuç alınamadığını söyledi.

'TRUMP, OBAMA'DAN FARKINI ORTAYA KOYMAK İSTİYOR'

ABD'nin füze saldırısıyla ilgili 'bir defalığına yapıyoruz biz bunu' vurgusu yaptığını belirten Özsoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kimyasal silah tartışmaları biliyorsunuz, daha önce Obama'nın da kırmızı çizgisiydi ama orada farklı bulgulara rastlanılmış ve bu konuda bir adım atmamışlardı. Çok ciddi bir değişiklik olduğunu düşünmüyorum. Ama bu öyle Esad'ı hedefleyen, Esad'ı götürecek, Esad'ı iktidardan düşürecek bir hamlenin parçası olarak da görülmüyor işin doğrusu. Trump, Obama'dan farkını böyle ortaya koymak istiyor; 'Aynı zamanda vurabiliriz, bunu da gösteriyoruz.' Yine Rusya'ya karşı da sahada, askeri anlamda da belli bir varlığını göstermek istiyor. Yani bu, basında yansıtıldığı gibi bir dönüş noktası değil, yorumlar biraz abartılı gibi geliyor bize ilk etapta." 

'ABD'NİN SURİYE POLİTİKASINDA ÇOK CİDDİ BİR DEĞİŞİKLİK OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ'

ABD'nin Suriye politikasında çok ciddi bir değişiklik olacağını düşünmediklerini vurgulayan HDP'li Özsoy, "Ama böyle bir kimyasal durum var, bir saldırı olmuş. Doğrusu çok da araştırmadan doğrudan kararlarını verip vurdular. Trump'ın hem kararlılığını gösteren hem de en önemlisi, Obama'dan farklı olduğunu bir şekilde dünyaya deklare eden bir gövde gösterisi. Fakat genel anlamda ABD'nin şu an için ciddi bir tavır değişikliğine gideceğini düşünmüyoruz" dedi.

'GÖSTERGELER ŞİMDİLİK 3. DÜNYA SAVAŞI ÇIKACAĞINI GÖSTERMİYOR'

Suriye'yle ilgili Astana ve Cenevre süreçlerini de hatırlatan Özsoy, "Rusya, Türkiye, İran, ABD, biliyorsunuz Astana-Cenevre süreçlerini işletmeye çalışıyorlardı, bir iki noktada uzlaşmaya çalışıyorlardı. Durum şimdi biraz daha karmaşıklaştı işin doğrusu. Fakat göstergeler, buradan öyle çok büyük bir üçüncü dünya savaşı çıkacağını göstermiyor" dedi.

'BU YENİ BİR ASKERİ SÜRECİN BAŞLAMASI DEĞİL'

Rusya'nın ABD'nin füze saldırısına karşı tavır aldığını belirten Özsoy, şunları dile getirdi: "Nihayetinde Esad, Cenevre'de ve Astana'da bu işin bir parçası. ABD'liler de net bir şekilde 'biz kimyasal saldırıya karşı bir defaya mahsus yaptık, bir daha yaparsanız yine yaparız' gibi bir mesajla, olayı prestij meselesine çevirmiş durumdalar. Dediğim gibi, bu yeni bir askeri sürecin başlaması değil. Trump, Obama'dan farkını koymak istedi ve bunu bu şekilde koydu."
 

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2017, 11:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER