HDP'li bakanların istifasıyla ilgili Davutoğlu'ndan açıklama

Başbakan Davutoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi istifa eden HDP'li bakanların okudukları metne işaret ederek, HDP'lileri suçladı

HDP'li bakanların istifasıyla ilgili Davutoğlu'ndan açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu HDP’li bakanların istifasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Davutoğlu da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan gibi HDP'yi suçlayarak, istifa eden bakanların okudukları metne işaret ederek, " kendilerinin yazdığı bir metin olmadığı aşikar" dedi ve "İçeride gayet nazik bir şekilde konuşan, teşekkür eden, vazifelerden affını rica eden, yani bu şekilde, gayet nazik şekilde davranan arkadaşlarımızın birden HDP Genel Merkezi’nde kimlik değiştirmişçesine bir üslupla, bir tavırla Cumhurbaşkanımıza, bana, hükümetimize açık hakaret içeren bir açıklama yapmalarını kendilerine yakıştıramadım," diye konuştu.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

CUMHURBAŞKANI GİBİ 'OKUNAN METNE' VURGU YAPTI

"İllegal yapılanmalar herhangi bir yerde sürerken Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin bakanları, hangi partiden gelmiş olurlarsa olsunlar, öncelikli sorumlulukları vatandaşlara karşıdır. Öncelikli sorumlulukları o tedbiri alan güvenlik güçlerini sorgulamak değil o tedbirlere sebebiyet veren terör örgütü mensuplarının yaptıklarını sorgulamaktır.

"Daha sonra yaptıkları açıklama, açık ifade ediyorum; her ikisine de saygı duymakla birlikte kendilerinin yazdığı bir metin olmadığı aşikar. Ellerine verilen bir metni okumak milletvekillerine hele hele bakanlık yapmış şahsiyetlere yakışmaz.

"Çünkü içerideki üslup ile dışarıdaki üslup, içerideki terminoloji ile dışarıdaki terminoloji, içerideki söylem ile dışarıdaki söylem taban tabana zıt. İçeride gayet nazik bir şekilde konuşan, teşekkür eden, vazifelerden affını rica eden, yani bu şekilde, gayet nazik şekilde davranan arkadaşlarımızın birden HDP Genel Merkezi’nde kimlik değiştirmişçesine bir üslupla, bir tavırla Cumhurbaşkanımıza, bana, hükümetimize açık hakaret içeren bir açıklama yapmalarını kendilerine yakıştıramadım.

"Kesinlikle herkes, rahat ve huzur içinde bayramını idrak etsin. Sorumluluğunu müdrik, gücünü kudretini sorgulatmayan bir hükümet vardır. Bütün bakanlarımız, bütün bürokrasi, devlet mekanizması görev başındadır. O bakımdan seçime de inşallah en iyi şartlarda gidip Türkiye’de halkımız kimi iktidar yaparsa o iktidara bu görevi devrederiz ya da bizi iktidar yapmışsa görevi de bu sefer seçilmiş hükümet olarak devam ettiririz. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da HDP'li bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan'ın istifa etmelerine ilişkin olarak, "Aldığımız istifa haberleri çok manidardır. Yaptıkları suçlamalar ise çok ağır ve çirkin ithamlar. Bakanlar Kurulu'nda bunları kullanmadılar. Benim merakım şudur; acaba bunların önüne bu metin nereden geldi," demişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2015, 16:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

illegallik yok mesruiyet var halklar ve liderleri temsilcileri var medenice konusmayi ögrenin