HDP'li bakanların 'Ak Saray' kararı

‘Ak Saray’da ‘olası’ bir bakanlar kurulu toplantısına HDP’li bakanlar katılmayacak

HDP'li bakanların 'Ak Saray' kararı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP’li bakanların Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılabilecek bir Bakanlar Kurulu toplantısına katılmayacağını açıkladı.

Baluken, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla 1 Eylül’de Meclis’te “barış annelerini” kabul etti, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Baluken, seçim sürecinin, barış çalışmaları için asla bir gerekçe yaratmaması gerektiğini ifade ederek, “Çünkü barış seçimden çok daha önemli, kıymetli. Her iki tarafa da Dünya Barış Günü vesilesiyle ellerin tetikten çekilmesi çağrısını yapıyoruz” dedi.

MUHBİRLİK GENELGESİ

Baluken’e, Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik’e ilişkin değerlendirilmesi de soruldu.

Bunun “muhbirlik genelgesi, insanları onursuzlaştırma çağrısı, para karşılığında başka insanların canlarının alınması çalışması” olduğununu söyleyen Baluken, “Bu tarz düzenlemelerle, komşunun komşuya güvenemeyeceği, kardeşin kardeşe kırdırılacağı bir süreç öngörülüyor. Bu sorunları derinleştirme dışında işe yaramaz. Aynı zamanda devletin sorumluluktan kaçmasıyla ilgili acziyet göstergesidir. Karşımızda parayla her meseleyi halledeceğini sanan tüccar zihniyeti var” dedi.

‘KATILMAYACAKLAR’

Baluken, HDP’li bakanların Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılabilecek bir Bakanlar Kurulu toplantısına katılıp katılmayacaklarına ilişkin soru üzerine, katılmayacaklarını, böyle bir talep gelmesi halinde bakanlarının, bunun yazılı gerekçesini isteyeceklerini söyledi.

Bir soru üzerine Baluken, “Müstafi hükümetin, savaş tezkeresini kabine üzerinden Meclis’e göndermekle, seçim hükümetinin bütün üyelerine, iradelerine açık hakarette bulunduğunu” ifade etti.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 13:28

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER