HDP: Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki referandum meşru ve demokratiktir

HDP, sürece eşit ve özgür katılıma dikkat çekti

HDP: Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki referandum meşru ve demokratiktir

HDP, Irak Kürdistanı'nda yapılacak bağımsızlık referandumuyla ilgili bir açıklama yaptı. "Sonucun her türlü meşruiyet tartışmasından uzak tutulması için, Parlamento’daki tüm siyasi partilerin sürece eşit ve özgür bir şekilde katılımının sağlanması" gerektiği kaydedilen açıklamada "Referandumu’nun şeffaf ve demokratik ilkeler çerçevesinde yapılmasını sonucun meşruiyeti açısından da önemli buluyoruz" denildi.

7 Haziran’da Mesud Barzani başkanlığında, Siyasi Partiler ve Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı ile yapılan toplantıda, 25 Eylül 2017’de yapılmak üzere Bağımsızlık Referandumu kararı alındı.

Bağımsızlık referandumuyla ilgili tartışmalar sürerken HDP, referandumla ilgili bir açıklama yaptı.

HDP'nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Irak ve KBY’de yeni siyasal ve idari düzeni belirleyecek olan, o bölgelerde yaşayan halkların iradesi olacaktır. Bu halklar, aynı zamanda bölgenin barışını ve huzurunu tesis edecek temel dinamiktir.

Referandum kararı, halkların iradesine başvurularak çözümü aranan bütün hak arayışları gibi demokratiktir, halkın kendi kaderini tayin etmesi açısından ve tarihsel olarak meşrudur. Referandumu kararı, Ortadoğu’da, yüzyılın başından itibaren çözümsüz bırakılmış bu sorun hakkında demokratik bir hakkın kullanılmasının güncel bir örneğidir.

PARLEMENTO İŞLER HALE GETİRİLSİN

Bu kararın kalıcı barışa ve demokrasi kültürünün gelişimine yol açmasını temenni ediyoruz. Sonucun her türlü meşruiyet tartışmasından uzak tutulması için, Parlamento’daki tüm siyasi partilerin sürece eşit ve özgür bir şekilde katılımının sağlanması; siyasal ve ulusal birliğin inşası için Ulusal Kongre adımının daha fazla geciktirilmemesi; Parlamento’nun bu süreçte yeniden işler hale gelmesi ve etkili bir karar merkezi olması hayati öneme sahiptir.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi, yüzyılın başından günümüze, Irak Devleti içinde farklı idari ve siyasi statülere sahip olmuş bir bölgededir. Bugün federatif bir yapı olan KBY, merkezi hükümetle yaşanılan anlaşmazlıklar ve siyasi/iktisadi sınırlamalar dolayısıyla, bağımsız bir devlet olma önerisini vatandaşlarının iradesine sunmaktadır.

Halkların Demokratik Partisi olarak, Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun şeffaf ve demokratik ilkeler çerçevesinde yapılmasını sonucun meşruiyeti açısından da önemli bulduğumuzu belirtiyor, referandumun Ortadoğu coğrafyasında kalıcı barışa ve demokrasi kültürünün gelişmesine katkı sunmasını diliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2017, 20:17
YORUM EKLE