HDP, İslami kesim temsilcileriyle görüşecek

Selahattin Demirtaş, bugün İslami kesim temsilcileriyle bir araya gelecek

HDP, İslami kesim temsilcileriyle görüşecek

2015 seçimlerine siyasi parti olarak gireceğini açıklayan Halkların Demokratik Partisi, seçim öncesinde tüm kesimler ile diyalog kurmaya hazırlanıyor. HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bu doğrultuda bir ilke imza atacak. Demirtaş, "İslami kesim"den temsilcilerle biraraya gelecek. 

Demirtaş'ın İslami kesim ile buluşmasının organizasyonunu yapan isimlerden biri HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Hüda Kaya. Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Kaya, "Bu bir ilk" dedi:

"Bu buluşma HDP'nin temsil ettiği ilkeler, topluma bakışı, politikasının gereğidir. Biz burada dindar, müslüman, sosyalist, Alevi, hepimiz biraradayız. Nasıl Alevi kesimle, Ermeni temsilcilerle görüşmeler gerçekleştiriliyorsa diğer tüm kesimlerle de görüşmeler yapılır. İslami kesim ile de buluşmalarımız devam edecek."

Hüda Kaya, toplantıya katılacak isimlerle ilgili bilgi vermedi. Ancak Al Jazeera'nin aktardığına göre toplantıda Anti Kapitalist Müslümanlar Grubu'nun lideri olarak bilinen İhsan Eliaçık da yer alacak. Eliaçık'ın adı 2015 seçimlerinde HDP'nin göstereceği milletvekili adayları arasında yer alıyor. Ancak Eliaçık'ın yakın çevresine siyasete girmeyi düşünmediği mesajını verdiği belirtiliyor.  

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 10:52
YORUM EKLE