HDP hükümete 'Çözüm sürecini askıdan alın' çağrısı yapacak

Pervin Buldan, 'asayiş olayları' gerekçe gösterilerek hükümet tarafından 'askıya alındığı' belirtilen 'çözüm süreci'nin askıdan indirilip rayına oturtulması ve diyalog kanallarının açılması için yarın hükümete bir çağrı yapacaklarını söyledi...

HDP hükümete 'Çözüm sürecini askıdan alın' çağrısı yapacak

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, bugün parti olarak dün olaysız bir şekilde geçen 1 Kasım Kobani'ye destek eylemlerini değerlendireceklerini, yarın bir basın toplantısı ile hükümete bir çağrı yapabileceklerini söyledi. Hükümet tarafından 'asayiş olayları' gerekçe gösterilerek 'askıya alındığı' belirtilen 'çözüm süreci'ni ve 1 Kasım Kobani'ye destek eylemlerini değerlendiren Buldan, "Diyalog yollarının açılmasına dair, diyalog kanallarının açılmasına dair bir çağrı niteliğinde basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz. Çünkü, Hükümetin genel olarak gerekçeleri işte asayiş olayları bitmeden, bu olaylar  bitmeden çözüm sürecini askıya aldıklarını ifade etmişlerdi. Dün 1 Kasım'dan itibaren bu olayların en azından şimdilik durduğunu, umarım bundan sonra bu tür olaylar bir daha yaşanmaz ve hiçbir can kaybı olmaz. Hükümetin gerekçesi işte bir Kasım'ın tekrar HDP'nin çağrısı ile insanların sokağa çıkacağına dair tekrar 6-7 Ekim'de yaşanan olayların tekrardan yaşanmasını gösteriyordu. 1 Kasım'da dünde gördük ki; insanlar çok demokratik bir çerçevede Kaboni'ye sahip çıkmak adına sokaklara çıktılar, eylem ve etkinliklerini yaptılar" dedi.

"1 KASIM'DAN ÖNCEKİ GECE İÇİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜK"

Pervin Buldan, 1 Kasım'dan önceki gece İçişleri bakanı Efkan Ala ile bir telefon görüşmesi yaptıklarını da ifade ederek, "1 Kasım'ı birlikte yönetelim, yerellerde bizim yöneticilerimiz ile mülki amirler, Valiler yada emniyet müdürleri ortak kararlar alıp, diyaloglar kurup, belli güzergahlar belirleyip o güzergahlar yürüyüşlerin gerçekleşmesi yönünde. Birbirimize yardımcı olarak bu süreci yönetebiliriz diye talepte bulunduk. Onlar da değerlendireceklerini söylediler. Muhtemelen yerellerde bilmiyorum yaşandı mı bu diyaloglar ama olayların çıkmamasını da buna bağlayabiliriz. Karşılıklı bir yönetme durumu sanırım oldu" diye konuştu.

"HÜKÜMET, SÜRECİ ASKIDAN İNDİRİP RAYINA OTURTMALIDIR"

HDP'li Buldan, Hükümetin sokaktaki olayları ve kamu düzenini gerekçe göstererek süreci en azından o askıdan indirip tekrar bir rayına oturtma durumunda olduğunu düşündüğünü de ifade ederek, "Yarın bir basın toplantısı ile hükümete tekrar bir çağrı yapıp bu kanalların açılmasına dair önerilerimizi ifade edeceğiz. Yarınki basın toplantısından sonra muhtemelen çağrıya kulak verilirse ve görüşmeler başlarsa tabi ki Sayın Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığına başvurumuzu yapacağız" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2014, 12:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
dortyol-21
dortyol-21 - 4 yıl Önce

...bu nasıl bir mantık... akp çözüm sürecinin tarafı artık değil diyeceksin sonra da hadi tekrar deneyelim diyeceksin ...