HDP: Güven’e verilen düşmanca cezayı tanımıyoruz

HDP, Leyla Güven hakkında verilen 22 yıl 6 ay hapis cezası ve tutuklama kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı

HDP: Güven’e verilen düşmanca cezayı tanımıyoruz

HDP, DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında ceza verilerek düşman hukuku uygulandığını belirterek, “Kürtlerin hak ve barış mücadelesine her saldırı halk nezdinde cevabını almıştır. Bizler, bu hukuksuz, düşmanca cezayı tanımıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında verilen 22 yıl 6 ay hapis cezası ve tutuklama kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Güven hakkında verilen cezaya tepki gösterilen açıklamada,  “düşman hukuku” uygulandığına vurgu yapıldı. Açıklamada, “Bu kararla yargı organları bir kez daha iktidarın çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini göstermiştir. Bu düşmanca karar sadece Leyla Güven'e, sadece DTK'ye değil tüm Kürtlere ve tüm muhalefete yöneliktir” ifadelerine yer verildi.

‘DÜŞMANCA CEZAYI TANIMIYORUZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Leyla Güven, hayatını barışa adamış bir mücadele insanıdır, onur abidesidir. Cezalarla, tutuklamalarla ne Leyla Güven ne de biz mücadeleden vazgeçmeyiz. Leyla Güven'in eşbaşkanlığını yürüttüğü Demokratik Toplum Kongresi, bu toprakların barışa kavuşması için en kritik dönemlerde rol almış; sivil, demokratik bir kurumdur. DTK demokratik müzakere, çözüm ve barış girişimlerinin muhatabıdır. İktidar bu kararla çözümsüzlükte ısrar edeceğini bir kez daha göstermiştir. DTK gibi bir kurumu böylesi yöntemlerle kriminalize etmek boşa kürek çekmektir. Bu, yakın tarihte de onlarca kez denenmiş, sonuç hep aynı olmuştur. Kürtlerin hak ve barış mücadelesine her saldırı halk nezdinde cevabını almıştır. Bizler, bu hukuksuz, düşmanca cezayı tanımıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2020, 15:25

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER