HDP Eş Genel Başkanları: 2020 umudun büyüdüğü bir yıl olacak

“2020’de, mücadeleyle yeni yaşamı yaratacağımıza, demokrasi, barış ve adalete, özgürlük ve eşitliğe ulaşacağımıza inanıyoruz”

HDP Eş Genel Başkanları: 2020 umudun büyüdüğü bir yıl olacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 2020 yılına dair kutlama mesajı yayımladı. Buldan ve Temelli, “Halklarımıza özgürlük, eşitlik ve huzur dolu bir yıl diliyoruz” temennisinde bulundu.

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli’nin yeni yıl mesajının tamamı şöyle:

“2019 yılını da kararlılık, inanç ve mücadele azmi ile tamamladık. Halkımızın kararlı, cesur duruşu ve desteğiyle barış, özgürlük, eşitlik, adalet ve demokrasi mücadelemizi 2020 yılında da ayakta tutacağımızın sözünü veriyoruz.

2015 yılından bu yana yasama, yürütme ve yargının, yani devletin tüm imkânlarıyla HDP’ye saldıran AKP-MHP iktidarının şiddet ve çözümsüzlük politikaları sonucunda binlerce üyemiz, yüzlerce yöneticimiz ve milletvekillerimiz bugün hala iktidarın zindanlarında siyasi rehin olarak tutulmaktadır.

İktidarın saldırıları aynı zamanda tüm toplumsal ve siyasal muhalefete, tek tek iktidarı eleştiren her bir yurttaşa da yönelmektedir.

Bu saldırılara direnen bir siyasi parti olarak, büyük bir inançla söyleyebiliriz ki, bu zalim ve vicdansız iktidar artık gidicidir. Bu yolsuzluk, hukuksuzluk, haksızlık ve zulüm düzeni yerini güzel günlere bırakacaktır.

Dünya genelinde de eşit, özgür, demokratik yaşam yaratma arayışı ve mücadelesi 2019 yılına damgasını vurmuştur. Toplumsal yaşama karşı saldırılara dünya halkları direnerek cevap vermiştir. Kriz yaratan, dünya insanlığını açlığa ve yoksulluğa mahkum eden bu düzene karşı dünya genelinde halkların yaktığı özgürlük meşalesi, 2020 yılına dair umutlarımızı büyütmüş, mücadele azmimizi bilemiştir.

Bu anlamıyla 2020 yılı, geçtiğimiz yıllarda verdiğimiz mücadelelerin yükseleceği; Kürt halkının siyasi iradesine kayyım atama cüretini gösterenlerin, o anlayışlarıyla beraber tarihin çöplüğüne göndermek için adımların atılacağı bir yıl olacaktır.

2020, toplumsal ve siyasal muhalefetin umut ve cesareti büyüteceği bir yıl olacaktır. HDP’nin demokrasi ve adalet mücadelesindeki rolü ve işlevi son derece önemlidir.

2020 Şubat ayında 4’üncü Olağan Kongresi’ni toplayacak olan partimiz, demokratik siyaset alanındaki kararlı ve inançlı duruşuyla, toplumsal ve siyasal muhalefetin ortak mücadelesinin gelişmesi; demokratik değişim ve yeni bir demokratik iktidar için siyasal ortamın olgunlaşması adımlarını atmaya devam edecektir.

Halklarımıza özgürlük, eşitlik ve huzur dolu bir yıl diliyoruz. Tüm halklarımızın 2020 yılını kutluyoruz. 2020’de, mücadeleyle yeni yaşamı yaratacağımıza, demokrasi, barış ve adalete, özgürlük ve eşitliğe ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2019, 22:09

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER