HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Parti olarak görüşme önerilerine açığız

Yüksekdağ gazetecilerin sorularını yanıtladı

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ: Parti olarak görüşme önerilerine açığız

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, görüşme önerilerine kapılarının açık olduğunu söyledi.

Yüksekdağ, Ankara Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenecek İl Eş Başkanları toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu zamana kadar kendilerine herhangi bir partiden bir görüşme talebi gelmediğini söyleyen Yüksekdağ, "Ama biz, görüşme taleplerine kapımızın açık olduğunu ifade ettik. Görüşme ve müzakere süreçlerinde kapımız sonuna kadar açık" dedi.

Yüksekdağ, "Türkiye'nin yüzde 60'ından fazlası tek adam siyasetine hayır dedi" ifadesini kullanarak şöyle devam etti:

"Halk çoğulculuğa evet dedi. Bütün siyasi öznelerin seçmenin bu yönlendirmesine uygun hareket etmesi gerekir. Kimsenin 'benim anlayışım, benim merkezim' gibi dayatmalara girme lüksü yoktur.

7 Haziran seçimleri itibarıyla sınırlar aşılmıştır, kırmızı çizgiler aşılmıştır. Biz elbette gelebilecek bütün önerilere açığız. Bu konuda parti meclisimizde bir heyet belirlemesi yaptık. Bütün görüşmelere açık olacağız. Kriz yaratan değil, kriz çözen bir rol üstlendik. Doğabilecek krizlere karşı üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz."

Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 4 siyasi parti lideriyle görüşeceği açıklamasını da değerlendirdi.
"Cumhurbaşkanlığı makamı üzerinden koalisyon görüşmesi yapılması doğru olmaz" diyen Eş Genel Başkan, "7 Haziran seçimlerinde halk herkesin nerede durması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı sorumluluğu gereği ön açıcı bir rol oynar, hakem rolünü oynar. Biz parti içi yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu çağrının doğru olmadığını, çağrının Meclis ve seçilmişler kanalıyla işletilmesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 11:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
şamil kafkas
şamil kafkas - 3 yıl Önce

demokrat,, hürriyetleşen t.24 papuçunu dama atacak.vesselam

mert
mert - 3 yıl Önce

hdp`mizin bütün cabalarina ragmen türkiye maalesef savas hükümetine dogru gidiyor. ama korkuya mahal yok, bu hdp`yi zayiflatmaz güclendirir.