HDP Eş Başkanı Temelli: Seçim sonuçlarını HDP belirledi

Temelli gündemi değerlendirdi

HDP Eş Başkanı Temelli: Seçim sonuçlarını HDP belirledi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Gazete Duvar'da Özlem Akarsu Çelik ile Gündem programına konuk oldu.

Temelli, “Seçim sonuçlarını biz belirledik. Hem 31 Mart’ın tablosunu hem de 23 Haziran İstanbul seçimlerini HDP’nin almış olduğu karar belirledi” dedi.

Temelli 'HDP’nin Abdullah Öcalan’ın mektubunu doğru yorumladığı seçim sonuçlarıyla da ortaya çıkmıştır’ ifadesini kullandı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştiriler karşısında geri adım atar mı?”sorusuna “Geri adım atmayacaklar, geri adım attıracağız” yanıtını veren Temelli, “Asıl olan geri adım attırmaktır. Bunu başarabiliriz. Türkiye siyasetinde bu güç var” diye konuştu.

Abdullah Öcalan’ın tabiriyle ‘darbe mekaniğinin şu anda da işlediğini’vurgulayan Sezai Temelli, var olan sistemin Türkiye’yi kanserleştirdiğini, “eşit yurttaşlık temelinde yeni bir anayasa ve sağlıklı işleyecek bir parlamenter sisteme” ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Temelli, HDP’nin nasıl bir parlamenter sistem istediğini de anlattı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 10:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER