HDP'den YSK kararına ilk tepki: Hukuk gaspı

YSK’nın kararına ilk tepki HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’ndan geldi

HDP'den YSK kararına ilk tepki: Hukuk gaspı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), KHK’yle ihraç edilip belediye başkanı seçilenlere mazbata verilmemesini kararlaştırdı. Karara göre mazbatalar ikinci sıradaki adaylara verilecek.

YSK’nın kararına ilk tepki HDP Diyarbakır İl Başkanlığı’ndan geldi.

HDP, yarın Bağlar Belediyesi’nin önünde basın açıklaması yaparak YSK’nin kararını protesto edecek. Yarın saat 12.00’de yapılacak açıklamaya belediye başkanları ve milletvekilleri katılacak.

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yarın saat 12.00’da, yerel seçimlerde yüzde 70 üzerinde oy alarak seçilen Belediye Eşbaşkanlarımız ve vekillerimiz ile birlikte ‘İrade Gaspı’na’ yönelik Bağlar Belediyesi önünde basın açıklaması yapılacaktır” denildi.

Bağlar Belediye Başkanı seçilen Zeyyat Ceylan, 29 Ekim 2016’da çıkan 675 nolu KHK ile öğretmenlikten ihraç edilmişti. 31 Mart seçiminde Bağlar Belediyesi Eşbaşkan adayı olan Ceylan, yüzde 70.34 oy almıştı. Seçimde ikinci sırada yer alan AK Partili Hüseyin Beyoğlu ise yüzde 25.46 oy alabilmişti.

Beyoğlu, seçimden sonra YSK’ya başvurmuş, Zeyyat Ceylan’ın KHK ile ihraç edildiğini ve mazbatanın ikinci sırada bulunan kendisine verilmesini talep etmişti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 16:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
vatandaş Erd2103
vatandaş Erd2103 - 10 ay Önce

Halkın, Devlet mekanizmasının tüm yönerini eşit şekilde şekillendirdiği yönetim sistemi diye tanımlanır Demokrasi. Fakat siz yüzbinlerce hille ve hurdayla yalnızca iktidardakilerin kİşisel hırslarına hizmet eden sandığın sonucuna sıkıştırmayı yeğlediniz demokrasiyi. Parlementonun göz göre göre AKP nin ahırı olmasına, hukuğun yerle bir olmasına, sivil toplum örgütlerinin işlevsizleştirilmesine bile bile göz yumduğunuz gibi bunların karsısına halkın örgütlü gücünü koyacagınıza f bu örgütlülüğü dağıttınız. Mücadeleye bireysel olarak katılıp ölümden öte köy var mı diyen binlerce insanın ölüme yatma cesaretini gösterdiği yerde siz arka çıkma cesaretini dahi göstermeyip o direnişi bile bir kaç kısık cümlecikle geçiştirmete calıstınız . bir güne bir gün koltuğu terketmeyi veya meclisten millete dönüp milletle birlikte mücadele etmeyi aklınızın ucundan dahi geçirmediniz. Şimdide kalkıp durumun vehametini , efendim gaspmış hukuksuzlukmuş bilmem neymiş gibi ufak tefek sözcüklerle telaffuz etmeye çalışıyorsunuz. Gasp edilen bir daha size lütfedilir mi zannediyorsunuz. hukuksuzluk bir daha bu kısık korkak sesinizle adalete evrilirmi zannediyorsunuz. Artık bu korkak tavırlarınızdan yuvarlak cümlelerinizden vazgeçin ve mücadelenin onuruna yakışır şekilde davranın. Bu halk sadece onların verdiği kadar demokrasi onların lütfettiği kadar insan hakkı ve adalete dur demesini de bilir onları alaşağı edecek güce de sahiptir. Yeterki siz öncülük yapmasını bilin. Artık Yeter.

SIRADAKİ HABER