HDP'den TİP'e ziyaret: 'İktidarın güvenilirliği kalmadı'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın beraberindeki HDP heyeti, TİP'in Kadıköy'de bulunan İstanbul il binasını ziyaret etti

HDP'den TİP'e ziyaret: 'İktidarın güvenilirliği kalmadı'

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan "Herkes İçin Adalet" kampanyası kapsamında Türkiye İşçi Partisi'ni (TİP) ziyaret etti.

TİP'in Kadıköy'deki il binasını ziyaret eden Buldan'a HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşad Canbaz Kaya da eşlik etti.

HDP heyetini, TİP MK üyeleri Sevgi Aydemir, İlke Bereketli,ve Can Soyer'in yanı sıra Genel Başkan Erkan Baş karşıladı.

Ziyarette konuşan Pervin Buldan, sadece siyasi partiler ile değil sivil toplum örgütleriyle, kadın kurumlarıyla, işçilerle ve emekçilerle buluşmaları sürdüreceklerini ifade ederken, yeni bir demokratik mücadele programını başlattıklarını söyledi.

Buldan, “Herkesin adalete ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin tüm toplumsal kesimlerini bu sürece dahil ederek, tüm kesimlerin bizimle birlikte hareket etmesini istiyoruz” dedi.

KRİZİN SEBEBİ AKP HÜKÜMETİ’

Türkiye’de çok derin ekonomik krizlerin yaşandığını söyleyen Buldan, “Gittikçe sefalete ve yoksulluğa sürükleyen açlığın sefaletin giderek arttığı bir süreci önümüze konulduğu dönemde bu kampanyanın önemi çok büyük ve anlamlıdır. Ekonomik krizin asıl sebebi bugün Türkiye’nin kaynaklarının savaşa saraya ve yandaşa aktarılmasıdır. Önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin verimli kaynaklarından başta savaş politikaları olmak üzere sarayın ve yandaşın bu verimliliklerden nasıl yararlandığını hepimiz görüyoruz” diye konuştu.

İleri Haber’in aktardığına göre, Buldan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Bugünkü siyasi irade olan AKP hükümetinin sorunların kaynağına inmeden sorunları özellikle askeri ve güvenlikçi politikalar ile çözme yönündeki anlayışını reddediyoruz. Geçmişten Beri aynı politikalar izlendiğini fakat bir çözüme ulaştırmadığını daha da felaketlere sürüklediğini biliyoruz.

'İKTİDARIN GÜVENİLİRLİĞİ KALMADI'

Savaşla bombayla bu sorunun çözüleceğine inananlar asla var olamamıştır. Bu anlayış hep kaybetmiştir. Son Gara operasyonuyla birlikte AKP Türkiye toplumundan ciddi anlamda tepki almış ve güvenilirliği kalmamıştır."

'KİM ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ VERİYORSA İKTİDAR TARAFINDAN HEDEF OLUYOR'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise konuşmasına emeği ve hakkı için grevde olan emekçiler ve alın teriyle yaşayan tüm Türkiye halklarını sevgi ile selamlayarak başlarken HDP ile beraber olmaktan mutluluk duyduklarını aktardı. Baş, "HDP yalnız değildir" dedi.

İktidarın her sıkışmasında ve zorlanmasında Kürt halkını hedef tahtasına yerleştirdiğini, toplumu düşmanlaştırarak HDP’yi yalnızlaştırdığını söyleyen Baş şu ifadeleri kullandı:

“Tüm Türkiye halklarına tüm Türkiye emekçilerine bir soru sormak istiyoruz; eğer HDP, AKP’nin istediği gibi bir parti olsaydı ona boyun eğseydi ona teslim olsaydı onun çizdiği sınırlar içerisinde siyaset yapmaya devam etseydi bugün bu saldırılan muhattabı olacak mıydı? Bugün sayısız seçilmiş arkadaşımız cezaevlerinde olacak mıydı? Sadece bunun cevabı bile bu çabanın neye hizmet ettiğini gösteriyor. İktidar kaybediyor, elinde bir tek aygıt kalan sopayı baskıyı kullanıyor. Halk üzerinde bir şiddet politikası uyguluyor HDP de en önemli hedef. Hakkı için direnen her işçinin emekçinin bu iktidar tarafından terörist ilan edildiğini görüyoruz.

'Üniversitemizi yönetecek kişiye biz karar veririz' diyen öğrenci ve akademisyenler terörist ilan ediliyor. Kim özgürlük demokrasi mücadelesi veriyorsa iktidar tarafından hedef oluyor.

Biz tüm işçilerin kadınların emekçilerin bu iktidara karşı birliklerini daha kararlı bir biçimde büyüterek mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Baş, “Bugün bu buluşmanın da önemli bir adım olacağını biliyoruz. Arkadaşlarımızın kıymetli ve nazik ziyaretleri için memnuniyet duyuyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
alenen ortada herşey
alenen ortada herşey - 3 ay Önce

koltuklar sallanmaya başlayınca ne yapacaklar malzeme lazım yine kısır döngüden kürt sorununu kürtlerin çoğunu temsil eden partiye taktılar ve onları kaşımaya başladılar.adamlara biraz malzeme verin tahtları sallanıyooo rant bitiyoo saltanat elden gideyaaahhhh

SIRADAKİ HABER