HDP'den Kulp Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki

"Hukuka ve demokrasiye aykırı bu kararları kabul etmiyoruz"

HDP'den Kulp Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki

HDP, Kulp Belediyesi'ne kayyım atanmasına tepki gösterdi.

HDP Yerel Yönetimler sorumlusu Salim Kaplan tarafından yapılan yazılı açıklamada halkın iradesine saygı duyulmadığı belirtildi.

Kulp’ta meydana gelen patlamanın hemen ardından, Kulp Belediyesinin iktidara yakın medya tarafından sorumlu ilan edildiğini hatırlatan Kaplan, Belediye Eş Başkanlarının hedef gösterildiğini söyledi.

Kaplan açıklamasına şöyle devam etti:

"Belediye Eş Başkanlarımızın hukuka aykırı şekilde tutuklanmalarının ardından, Belediye Meclisinin kendi içinde seçim yaparak Başkan vekilini belirlemesine izin vermeyen Bakanlık, birkaç saat sonra Kulp Kaymakamını belediyeye kayyım olarak atamıştır.

Yapılan bu atama, olayın aydınlatılması yerine belediyelerimizi gasp etme adımlarının bir parçasıdır.

Seçim yolu ile kazanamadığı belediyeleri gasp eden iktidar ve İçişleri Bakanlığı, halkın iradesini ve hukuku tanımadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Yaşananlar uzun süredir halk iradesine karşı geliştirilen siyasi darbenin devamıdır.

Belediyelerimizin ve seçilmişlerimizin itibarlarını yok sayan bu uygulamalar bir an önce sona erdirilmelidir. Bizler, dün olduğu gibi bugün de iktidarın baskılarına ve politikalarına boyun eğmeyeceğiz ve mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Halk iradesine yönelik gelişen bu saldırılara karşı tüm sivil toplum örgütlerini, meslek odalarını ve diğer kurumları duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Hukuka ve demokrasiye aykırı bu kararları kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz."


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER