HDP'den kayyımlara karşı 'kesintisiz eylem' kararı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Diyarbakır'da açıklamalarda bulundu

HDP'den kayyımlara karşı 'kesintisiz eylem' kararı

Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanması gündemi ile olağanüstü toplanan HDP MYK’sı, “kesintisiz eylem” kararı aldı. Diyarbakır'da kayyım kararını protesto edenlere polis müdahale etti. 

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli Diyarbakır'da yaptığı açıklamada, "Sayın Öcalan çözüm için seslendi, bu sese yanıt vermek yerine şiddet reva görenler hâla Pençe, Kıran harekâtı peşinde. Barış istiyoruz. Yerel yönetimlerde yerel demokrasi istiyoruz. Bunu hazmedemeyenler belediyelerimizi işgal etti" dedi. 

Temelli, "Susmayacağız. Evet, eş başkanlık sistemi var. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı eş başkanlık sistemi var. Kadınlar vardır, onların eşit temsiliyet hakkı vardır. Bunun gereğini yerine getirmeye devam edeceğiz. Gasba karşı mücadele edeceğiz, halkın hakkını savunmaya devam edeceğiz. Bu korkaklara karşı gücünüzü gösterin, durdurun hayatı. Bu gücü sokağa, mahalleye taşıyın. Hukuktan gelen hakkınızı hukuk tanımazlara karşı her yerde gösterin. Bizimkisi bir adalet mücadelesidir Her gün belediyelerine gidin. Türkiye halklarının belediyesidir. Geleceğinize sahip çıkın. Biz halkız, dün olduğu gibi bugün de meydandayız." diye konuştu. 

VALİLİKTEN EYLEM YASAĞI

HDP'nin kayyım atanmasına ilişkin bugün saat 11.00’de Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde kitlesel basın açıklaması valilik tarafından yasaklandı.

Mezopotamya Ajansı'nda yer alan bilgilere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından, protesto öncesi çevre il ve ilçelerden Mardin’e gelmek isteyen HDP belediye eş başkanları, meclis üyeleri ve partililer, şehrin girişlerinde kurulan kontrol noktalarında polisler tarafından durduruldu. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, 11:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER