HDP'den Dersim açıklaması: Halkımızdan özür diliyoruz

Tunceli'de, resmi olmayan kesin sonuçlara göre, seçimi oyların yüzde 32,77’sini alan TKP'nin adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazandı

HDP'den Dersim açıklaması: Halkımızdan özür diliyoruz

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Dersim Milletvekili Alican Önlü, kentteki seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı. 

Halkının tercihine saygı duyduklarını belirten Öncü, “Dersim’de kazanabilmek için dışımızdaki gelişmelerden kaynaklı, örgütlülüğümüze yönelik son yıllardaki yoğun saldırılar ve doğru seçim stratejimize doğru bir pratik öncülük yapamadığımız, çalışmalarda yetersiz kalmamızdan dolayı halkımızdan özür diliyoruz" dedi.

Dersim'de kesin olmayan resmi sonuçlara göre, SMF destekli TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu oyların yüzde 32,77’sini alarak belediye başkanı seçildi. HDP'nin HDP eş başkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir ise oyların yüzde 28,11’ini alarak ikinci oldu.  

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü, 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İl genel meclis üyeleri ve merkezdeki belediye meclis üyeliklerinde HDP'nin de içerisinde yer aldığı Dersim Devrimci Güç Birliği’nin adaylarının birinci olduğunu ve kayyım atanan Akpazarı (Peri) Belediyesini partisinin kazandığını belirten Önlü, “Ancak Dersim geneline ilişkin ise özellikle Dersim’de kazanabilmek için dışımızdaki gelişmelerden kaynaklı, örgütlülüğümüze yönelik son yıllardaki yoğun saldırılar ve doğru seçim stratejimize doğru bir pratik öncülük yapamadığımız, çalışmalarda yetersiz kalmamızdan dolayı halkımızdan özür diliyoruz" dedi.

‘DERSİM’DE ORTAK ÇALIŞMANIN ZEMİNİ YARATILMALI’

Halkın tercihine saygı duyduklarını söyleyen ve kazanan tüm adaylara başarılar dileyen Önlü, açıklamasına şöyle devam etti:

“Dersim’de ortak çalışmanın zemini yaratmak, kayyum tahribatını ortadan kaldırmak demokrasi güçlerin olmazsa olmazı olmak zorundadır. Dersim halkının diline, kültürüne, doğasına sahip çıkarak kazandığımız belediyeleri halk ile birlikte yönetmeliyiz. Başta Dersim Devrimci Güç Birliği’nin kayyum gaspına son vererek kazandığı Akpazarı (Peri) Beldesi’nde kayyumun yarattığı tahribata son vermek, Dersim merkezde ve ilçelerde meclis üyelerimiz, kayyumun yarattığı tahribatların ortadan kaldırılmasının takipçisi olacaktır.”

Kayyumun göreve gelmesinin ardından ilk iş olarak “Dersim” tabelasını indirerek yerine “Tunceli” tabelası astığını belirten Önlü, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Dersim Belediyesi’ne tekrar Dersim tabelasını asarak başlamak, bu inkar ve asimilasyon politikasına karşı bir duruş, Dersim kültürünü korumanın ve yaşatmanın simgesel anlamı olacaktır. Bu anlamda seçilen il genel ve belediye meclis üyelerimiz, Dersim kültürüne dönük saldırılara karşı seçilenlerle birlikte hareket etme ve Dersim’de ortak kültürü inşa etme çabası içerisinde olacaklardır.

Bir kez daha belirtelim ki, Dersim halkının tercihlerine saygı duyuyoruz. Yaşadığımız eksiklikleri ve yetersizlikleri belirleyerek birçok yönüyle değerlendirecek, çıkardığımız sonuçlarla Dersim’in kültürüne, doğasına ve insanına sahip çıkmaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER