HDP'den Demirtaş imzalı özeleştiri: İğneyi kendimize de batırmalıyız

Sakarya'daki kaza ile ilgili HDP'den özeleştiri geldi

HDP'den Demirtaş imzalı özeleştiri: İğneyi kendimize de batırmalıyız

HDP, Sakarya’da fındık işçilerini taşıyan traktör sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu 7 kişinin öldüğü, 9 kişinin yaralandığı kaza hakkında açıklamada bulundu. 

Edirne F Tipi Cezaevi'nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın imzasıyla yayınlanan mesajda, mevsimlik tarım işçilerinin ailelerine başsağlığının yanı sıra partiye yönelik bir de özeleştiri yer aldı.

Demirtaş ölenlerin ailelerine başsağlığı dileyip, mevsimlik işçilerin ‘ulaşım, barınma, sağlık, sosyal güvenlik ve benzeri hiçbir hakkının hükümet güvencesi altında olmadığını’ belirtti; “Hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusudur” ifadelerini kullandı. “Maalesef bu yurttaşlarımız çoğu zaman gittikleri yerlerde istismarlara ve ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır” diyen HDP Eş Genel Başkanı, hükümeti ‘daha özenli, duyarlı ve insan odaklı politikalar’ belirlemeye çağırdı.

"BİZİM DE CİDDİ EKSİKLİKLERİMİZ VAR"

Demirtaş ardından partisine de şu özeleştiriyi getirdi: “Bununla birlikte mevsimlik işçilerin ağırlıklı olarak Kürt işçilerden oluştuğu ve birçoğunun Kürt illerinden yola çıkarak çalışmaya gittikleri düşünüldüğünde, uzun yıllardır bölgede yerel iktidar olan HDP ve DBP olarak bizim de ciddi eksiklerimiz olduğunu kabul etmek gerekir.”

"İĞNEYİ KENDİMİZE DE BATIRMALIYIZ"

Mevsimlik işçilere kendi idamelerini sağlayacak desteği sunmanın yerel yönetimlerin de görevi olduğunu söyleyen HDP Eş Genel Başkanı, “Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlara çözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştiri vermemiz gerekir. İğneyi kendimize batırmadan sorunlara çözüm bulamayız” dedi.

Demirtaş, sorumluluk duyduğunu da belirtti: “Bu yönüyle düşünüldüğünde, mevsimlik işçilikten kaynaklı yaşanan trajediler nedeniyle ayrıca üzgün olduğumun ve sorumluluk duyduğumun bilinmesini isterim. Bütün bu konularda eksiklerimizi gidererek halkımıza layık, toplumsallaşmış, demokratik olarak halkın içinde örgütlenmiş bir demokratik siyaset anlayışı ile çözümler üretmek boynumuzun borcudur.”
 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2017, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER