HDP: Demirtaş’a yönelik yeni siyasi komplo başlatıldı

HDP MYK, HDP’nin  önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında soruşturma açılmasına tepki gösteren bir açıklama yaptı

HDP: Demirtaş’a yönelik yeni siyasi komplo başlatıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), HDP’nin önceki Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hakkında açılan yeni bir soruşturma kapsamında tutuklama istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, tutuklama talebinin Demirtaş’ın tahliye edilmesini engellemek için yeni bir komplo başlatıldığı savunuldu.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “ İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, avukatların mahsup başvurusunu kabul etmesi üzerine, bugün denetimli serbestlik için başvuru yapılmıştı. Tutuklu olduğu ana davasında tahliye kararı verilen Demirtaş için yapılan denetimli serbestlik başvurusunun olumlu sonuçlanmaması için savcılık harekete geçti.

'AÇIKCA BİR DÜŞMAN HUKUKU UYGULANMAKTADIR'

Savcılık, tahliyeyi engellemek için hem Selahattin Demirtaş hem de Figen Yüksekdağ için yeniden tutuklama talep etmektedir. Türkiye’nin Saray’a bağımlı ve taraflı yargı mekanizması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de ‘sizi ve kararlarınızı tanımıyoruz’ mesajını vermektedir. Bu açıkça bir düşman hukuku uygulamasıdır. Bu asla kabullenilemeyecek bir durumdur. Bu adımın yargıyla bir alakası yoktur. Siyasi intikam için Saray direktifi ile atılmış bir adımdır. Hukuk adı altında uygulanan tam bir zorbalıktır, adaletin katledilmesidir. Bu savcılık demokratik siyasetin de düşmanıdır.

Sözün bittiği, yargıda tuzun koktuğu bir noktadayız. Mahkeme heyetine sesleniyoruz. Savcılığın bu ağır hukuk suçu işleme eğilimi karşısında hukuk ilkelerine uygun davranın.”

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 17:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER