HDP belediyeleri cemevlerini resmen ibadethane olarak tanıyacak

Demirtaş, cemevlerine belediye hizmetlerinin ücretsiz verileceğini de açıkladı

HDP belediyeleri cemevlerini resmen ibadethane olarak tanıyacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin dünkü grup toplantısında, kendilerine ait olan belediyelerde cemevlerini resmen ibadethane olarak tanıyacaklarını ve belediye hizmetlerini ücretsiz vereceklerini belirtti.

İstanbul'da Alevi Konfederasyonu ve kurum temsilcileri ile bir araya geldiklerini hatırlatan Demirtaş, Alevi yaşam tarzına sahip halkların taleplerini dinlediklerini belirterek, sorunların çözümü noktasında HDP'nin görüşünü sunduklarını söyledi. Demirtaş, "Görüşmeden memnun olduğumuzu söylemek istiyorum. Bizi ağırlayarak canımıza can katan dostlara teşekkürlerimizi iletiyoruz. Talepleri taleplerimizdir" dedi.

'CEMEVİ İBADETHANE MİDİR' TARTIŞMASINA YANIT

Devletin ya da AKP'nin, "Cemevi ibadethane midir, Alevilik din midir" şeklinde tartışmaya girmeye hakkının olmadığına söyleyen Demirtaş, devletin bu anlamda üzerine düşeni yerine getirmesi gerektiğine işaret ederek, cemevlerinin resmi olarak tanınmaması nedeniyle elektrik ve su faturalarını yatıramadığını ve hacizlik olduğunu söyledi. Demirtaş, "Peki, Diyanet İşleri Bakanı, son aldığı lüks arabasının camından bakınca bu adaletsizliği görebilecek mi merak ediyorum" dedi.

"BELEDİYELERİMİZ CEMEVLERİNİ RESMEN İBADETHANE OLARAK TANIYACAK"

Demirtaş, "Biz bu sorunları belediyelerimiz aracılığı ile belli oranda çözme kararı aldık. Belediyelerimiz cemevlerini resmen ibadethane olarak tanıyacak ve belediye hizmetlerini ücretsiz verecek. Üzerimize düşeni yapacağız. Ancak asıl sorumlu hükümettir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2015, 19:06

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nizamettin Aktaş
Nizamettin Aktaş - 5 yıl Önce

evrensel hukukun gereğini yerine getirmek demokrasinin olmazsa olmazıdır. ancak bu ülke mgk var olduğu sürece demokrasi için ödenen ağır bedeleler yenileri ile devam edeçek anlaşılan. ama insanlığın birikimi olan evrensel değerlerin ülkenin bir kısmında hayat bulması ödenen bedellerin ürünü olarak insanların yaşamlarına dokunaçak.

SIRADAKİ HABER