HDP, asker ile IŞİD militanlarının sınırdaki görüntülerini başbakana sordu

IŞİD militanları ile askerler arasındaki samimi ilişkiyi gösteren fotoğraflar dün gündeme düşmüştü...

HDP, asker ile IŞİD militanlarının sınırdaki görüntülerini başbakana sordu

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, sınırda IŞİD militanları ile sohbet eden askerlerin görüntülerini başbkana sordu.

Sarıyıldız, “DAİŞ’in Kobane’ye gerçekleştirmek istediği soykırım ve işgal harekatına karşı kendilerini savunan YPG/YPJ güçlerinin sınıra yaklaşmasına dahi izin vermeyen askerler neden aynı yaklaşımı DAİŞ çetelerine göstermemektedir?” dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, DİHA’nın servis etiği IŞİD militanları ile askerler arasındaki samimi ilişkiyi gösteren fotoğraf ve görüntüleri Meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Sarıyıldız, “Halklar ve inançlar üzerinde bir soykırım politikası uygulayan ve kökten dinci bir örgüt olan DAİŞ, Ortadoğu’nun yeniden dizaynedilmesi için uluslararası ve bölgesel gerici güçler tarafından paramiliter bir güç olarak kullanılmaktadır. İnsanlık dışı uygulamaları gerçekleştiren DAİŞ’in Türkiye Hükümeti ile olan ilişkisi hem ulusal hem de uluslararası platformlarda sürekli olarak gündeme getirilmektedir” dedi.

‘SORUŞTURMA BAŞLATILMALI’

1 Ekim 2014 tarihinde İMC TV’nin Urfa’nın Suruç İlçesi’nin Kobani sınırında yaptığı canlı yayında IŞİD militanı bir grubun tren ray hattındaki bir köprünün altından Suriye’ye geçiş görüntülerini de hatırlatan Sarıyıldız, Başbakan Davutoğlu’na yanıtlaması talebi ile şu soruları sordu:

"DİHA’nın ulaştığı görüntülerde yakın mesafede görülen silahlı DAİŞ üyeleri ile askerler arasındaki samimi ilişki hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Sınırda bekleyen Kobanêli halkın eşyalarını talan eden ve yakan DAİŞ üyeleri ile sohbet eden askerler bu cesareti kimden almaktadır?

Ortadoğu’da ezilen halklara ve inançlara karşı vahşice yöntemlere başvuran DAİŞ’e karşı Hükümetinizin tutumu nedir?

Ulusal ve uluslararası kamuoyunda Suriye, Rojava ve Irak’ta büyük toplumsal yıkımlar ve soykırımlar gerçekleştiren DAİŞ’in Türkiye tarafından desteklendiği yönünde yaygın bir kanaat bulunmaktadır. Türkiye’ye ilişkin bu genel kanı neden sürekli dillendirilmektedir? Bu iddianın doğruluğu nedir? Yayınlanan bu görüntülerden sonra kamuoyunu tatmin edecek bir açıklamada bulunmayı düşünüyor musunuz?

DAİŞ’in Kobane’ye gerçekleştirmek istediği soykırım ve işgal harekâtına karşı kendilerini savunan YPG/YPJ güçlerinin sınıra yaklaşmasına izin vermeyen askerler neden aynı yaklaşımı DAİŞ çetelerine göstermemektedir?

Türkiye kökten dinci bir örgüt olan DAİŞ’e karşı bu güne kadar hangi önlemleri almıştır? Türkiye’yi bir üs ve geçiş noktası olarak kullanan DAİŞ’e karşı bir eylem planınız var mı?"

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2014, 11:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
bosverismi
bosverismi - 4 yıl Önce

tsk kemalist likten cikmis , artik isit ci olmus isit tsk ya kara carsaf giydirmistir yaziklar olsun. birde d.perinceke de giydirmisler.