Hacı Lokman Birlik'i yerde sürükleyen polisler organizeymiş

Polis telsiz konuşmaları ortaya çıktı

Hacı Lokman Birlik'i yerde sürükleyen polisler organizeymiş

Şırnak'ta özel harekatçılar tarafından öldürülen ve cenazesi zırhlı araca bağlanarak yerde sürüklenen Hacı Lokman Birlik'in ölümü hakkındaki soruşturma dosyasına gönderilen polis telsiz konuşmaları gün yüzüne çıktı.

Şırnak’ın Dicle mahallesinde 3 Ekim 2015’te çıkan çatışmada öldürülen PKK’li Hacı Lokman Birlik’in zırhlı araca bağlanarak yerde sürüklenme görüntüleri ortaya çıkmış, İçişleri Bakanlığı iki polisi görevinden uzaklaştırmıştı.

Birlik’in ailesinin suç duyurusu üzerine ‘kişinin hatırasına hakaret’ suçuyla Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Birlik’in hayatını kaybettiği ve cenazesinin araca bağlanarak sürüklendiği saatlerde olay yerinde bulunan polislerin kendi aralarında yaptığı telsiz konuşmaları da dosyaya eklendi.

Radikal’den İdris Emen’in haberine göre, dosyadaki polis telsiz konuşmaları şöyle:

A telsizi: Asayiş… Anlaşıldı fotoğraf çekebilirseniz fotoğraf çekin.

A telsizi: Asayiş… Doğru değil, şahsı almadık, ona kanca takalım mı müdürüm?

B telsizi: Asayiş…  Doğrudur. Kanca şu an kanca geçmiş olması lazım, kanca vasıtası ile sürükleyip çıkartalım oradan.

A telsizi: Asayiş… Anlaşıldı. Şu an seyyar kancası olan ekip var mı?

C telsizi: Asayiş… Ben de bunu çekecek ip halat var. Sen de… Ben bunu çeke çeke götürürüm.

A telsizi: Asayiş… Anlaşıldı biz ön tarafa geçiyoruz. Siz o kancaya takın.

C telsizi: Asayiş…  Tamam abi sen öne doğru çık, ön sütreye ben arabayla yanaşacağım. İpi bağlayacağım, çekeceğim tamam mı?

A telsizi: Asayiş… Çıkış yapıyorsun diye anlaşıldı. Çekiyor musun yani?

C telsizi: Asayiş… Şimdi çekmeye başlayacağım abi. Arkamdan siz de kontrol edin tamam mı?

A telsizi: Asayiş… Efendim güvenlik açısından uygun olursa en son siz terk edin burayı…

C telsizi: Asayiş… Efendim bu piçi nereye götürelim?

D telsizi: Asayiş…  Emniyet Müdürlüğü’ne götürün.

E telsizi: Asayiş… Bu çeken ekip karakolun önüne alalım. Bunu alalım etrafa görüntü vermeyelim. Arkanda duruyorum. Kapatalım yolu. Bunu alalım öyle içerde götürelim.

POLİSLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU 

Birlik’in avukatları telsiz konuşmalarını yapan güvenlik güçlerinin belirlenmesi ve haklarında dava açılması için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

Başvuru dilekçesinde, “Telsiz görüşmelerinde Birlik’in cesedinin Emniyet tarafından organize şekilde araca bağlanarak sürüklendiği ortaya çıkmaktadır. Bazı görüşmelerde ‘efendim, müdürüm’ şeklinde ibareler geçmektedir. Bu durum, suçun üst kademelerde görev yapan emniyet görevlilerince organize edildiğini göstermektedir” denildi.

Bunun üzerine Şırnak Başsavcılığı, İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazarak, konuşmalarda emri verdiği ve yerine getirdiği anlaşılan polislerin kimliğinin belirlenip savcılığa gönderilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2015, 08:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
recep
recep - 2 yıl Önce

evet bu katliamı gerçekleştirenler her zaman organize zaten neden şaşırıyoruz ki organize olamayan sadece biziz düşman değil...hergün öleceğiz tek tek hergün ama her gün...