Güvenlik Soruşturması teklifi reddedildi: AKP oylamaya itiraz etti

”Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi” muhalefetin oyları ile reddedilirken, iktidar kanadından duruma itiraz etti

Güvenlik Soruşturması teklifi reddedildi: AKP oylamaya itiraz etti

Meclis’te Güvenlik Soruşturması teklifi görüşmelerinde iktidar yeterli çoğunluğu sağlayamadı, teklifin maddelerine geçilmesi reddedildi.

Memuriyete girişte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması getiren teklifin maddelerine geçiş için oylama yapıldı.

Teklif muhalefet partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. AKP oylamaya itiraz etti. Gruplar arasında uzlaşma sağlanamayınca Genel Kurul kapandı.

Meclis Genel Kurulu’nda Güvenlik Soruşturması teklifinin genel üzerindeki görüşmeleri bittikten sonra maddelere geçiş için oylama yapıldı. Meclis Başkanvekili Haydar Akar, “kabul edilmemiştir” diyerek oturuma ara verdi. Yaklaşık 2 saat süren arada grup başkanvekilleri arasında uzun tartışmalar yapıldı. Tartışmalar sonuçlanmayınca Genel Kurul kapatıldı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, oylama sonucuyla ilgili sosyal medya hesabından “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifi” muhalefetin oyları ile reddedildi. AKP ve MHP milletvekilleri şaşkın...” paylaşımı yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy da teklifin muhalefet milletvekillerin oylarıyla düştüğünü ifade ederek, “Beğenmediğim seçimi tekrar ederim demeyi alışkanlık haline getiren AKP- MHP bu kez de Meclis'teki oylamayı; vekilleriyle, Meclis Başkanı ile baskı kurarak tekrar ettirmek istiyor. Ne yapacaksınız, Meclis'e de mi kayyum atayacaksınız?” tepki gösterdi.

Oylama sırasında Genel Kurul’da yeterli çoğunlukta bulunmayan AKP’liler oylamanın tekrar yapılmasını istedi. Ancak uzlaşma arayışından sonuç çıkmadı.

Muhalefet reddedilen teklifin 1 yıl getirilemeyeceğini ileri sürüyor. Tartışmanın yarın yapılacak Genel Kurul’da devam etmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER