Gezi Hekimleri: Camiye ayakkabıyla değil steteskopla girdik

Dolmabahçe Camii’ne sığınan yaralılara sağlık hizmeti veren doktorların, “İbadethaneyi kirletme” suçundan aldıkları ceza protesto edildi

Gezi Hekimleri: Camiye ayakkabıyla değil steteskopla girdik

Gezi Direnişi sırasında polis şiddetinden kaçanların sığındığı Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde yaralıları tedavi ettikleri için “camiyi kirlettikleri” gerekçesiyle 2 doktora 12’şer ay hapis cezası verilmesine tepki gösteren İstanbul Tabip Odası üyeleri, “Biz camiyi kirletmedik, siz hukuku kirlettiniz” dedi.

‘YİNE OLSA YİNE YAPARIZ’

Adli Tıp Uzmanı Erenç Yasemin Dokudan ve Genel Cerrahi Uzmanı Sercan Yüksel’e 12’şer ay hapis cezası verilmesine tepki gösteren İstanbul Tabip Odası üyeleri, Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii önünde basın açıklaması yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ile TMMOB ve İHD’li yöneticilerin de katıldığı eylemde, “Mesleğimizin evrensel değerlerini ve hekimlik onurunu savunuyoruz. Gezi hakimliği yargılanamaz” yazılı pankart açıldı. “İyi hekimlik yargılanamaz”, “Ayakkabılarımızla değil, önlüklerimizle girdik” ve “İçeride yaralı tedavi ettik, yine olsa yine yaparız” yazılı dövizleri de taşıyan hekimler, “Sermayenin değil, halkın hekimiyiz” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları attı.

Türk Tabipler Birliği (TTB) İkinci Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel yaptığı konuşmada, meslektaşlarının, evrensel değerlere ve hekimlik değerlerine uygun olarak yaralılara yardım ettiği için yargılandığını dile getirerek, “Biz, her zaman meslektaşlarımızın yanında olacağız ve onlara destek vereceğiz” dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez ise, savcı ve hakimlere, “Ettiğiniz yeminlere sadık kalın. Bu verdiğiniz kararlar yanlıştır” diye seslendi.

‘BİZ CAMİYİ KİRLETMEDİK, SİZ HUKUKU KİRLETTİNİZ’

Konuşmaların ardından basın metnini okuyan TTB Yönetim Kurulu üyesi İncilay Erdoğan, 2 Haziran 2013 gecesi Gezi Direnişi sırasında akreplerden, TOMA’lardan, biber gazlarından ve plastik mermilerden kaçarak Dolmabahçe Camii’ne sığınan yaralılara sağlık hizmeti veren doktorların, “İbadethaneyi kirletme” suçundan ceza aldıklarını hatırlattı.

Dünyada şimdiye kadar hiçbir çağda, hiçbir tarihte, hiçbir ülkede, hiçbir siyasi rejimde, hiçbir hekime verilmemiş bir cezanın Türkiye’de verildiğini söyleyen Erdoğan, “Eğer hastaları, yaralıları tedavi etmek suçsa, biz bu suçu bu topraklarda işlemeye devam edeceğiz” dedi. “Başta bu davada ceza alanlar olmak üzere bütün Gezi Doktorları onurumuzdur” diyen Erdoğan, “Biz camiyi kirletmedik, siz hukuku kirlettiniz” sözleriyle AKP’ye tepki gösterdi.

255 kişinin yargılandığı Gezi Parkı ana davasında iki doktorlar birlikte geçtiğimiz günlerde 244 vatandaş cezaya çarptırıldı. (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2015, 15:09
YORUM EKLE