‘Genelkurmay Başkanı Milli Savunma Bakanına bağlı olmalı’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir şeyler oluyor…

‘Genelkurmay Başkanı Milli Savunma Bakanına bağlı olmalı’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, köşe yazarları ile bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat süren kahvaltılı programın çıkışında kısa bir değerlendirme yapan Kılıçdaroğlu, "Türkiye'nin demokratikleşmesi, özgürleşmesi için her şeyi konuştuk." dedi.

Gazetelerin köşe yazarlarıyla Levent'te bulunan Mövenpcik Otel'de bir araya gelen Kılıçdaroğlu, CHP'nin politikalarını anlattı. Yazarların çeşitli konulardaki sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, toplantıda ağırlıklı olarak demokratikleşme ve özgürlük konularının ele alındığını belirtti.

Kılıçdaroğlu toplantı çıkışında, "Gazeteci arkadaşlarımıza demokrasi raporumuzu açıkladık. Türkiye'nin demokratikleşmesi, özgürleşmesi için her şeyi konuştuk." değerlendirmesinde bulundu.

Kahvaltılı toplantıya katılan gazeteci yazar Sedat Ergin de toplantıda konuşulanlarla ilgili şu notları aktardı: "Türkiye'de otoriterleşmeye doğru bir yönelişin olduğu kuvvetle vurgulandı ve bu sürecin bir an önce durdurulması konuşuldu. Genelkurmay Başkanının kime tabi olması değerlendirildi. Kılıçdaroğlu sorular üzerine 'yapılacak bir düzenleme ile koşullar olgunlaştığında mecliste bir mutabakat sağlandığında Genelkurmay Başkanının Milli Savunma Bakanı'na bağlı olmasında hiçbir itirazlarının olmayacağını, CHP'nin bu pozisyonu desteklediğini' söyledi."

Raporda Anayasa ile ilgili konuların olmadığını aktaran Ergin, toplantıda AK Parti'nin Güneydoğu'da yapılan mitinglere getirdiği eleştirilerin hatırlatıldığını, Kılıçdaroğlu'nun da 'BDP'liler geliyorsa bunda ne gibi yanlışlık var, bizim mitinglerin AK Parti mitinglerinden daha başarılı olması belli oluyor ki bir kıskançlığa yol açtı.' dediğini belirtti.

ZAMAN


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER