Fransız hâkim Paris cinayetlerinde MİT izi sürüyor

Soruşturmanın hakimi, cinayetlerin MİT bağlantılı olduğu iddialarını gündemine aldı…

 Fransız hâkim Paris cinayetlerinde MİT izi sürüyor

Paris’te 9 Ocak 2013'te suikast sonucu yaşamlarını yitiren üç PKK'li kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'i öldürmekten tutuklu sanık Ömer Güney'le ilgili soruşturmanın hakimi, cinayetlerin MİT bağlantılı olduğu iddialarını gündemine aldı.

Soruşturma hakimi Jeanne Duye, ilgili bakanlıklardan Fransız gizli servisinin konuya ilişkin dosyaları devlet sırrı olmaktan çıkarmasını istedi.

Hürriyet'ten Arzu Çakır Morin'in haberine göre, geçtiğimiz Ocak ayında, cinayetin birinci yıldönümünde, kimliği belirsiz kişilerce Türkiye’de yayımlanan ses kaydı ve dört MİT mensubunun imzaladığı öne sürülen “görev emri”ni inceleyen Fransız yargısı, cinayetin MİT bağlantılı olarak işlendiği iddialarını araştırmaya başladı.

Belgelerin ortaya çıkması üzerine yargıya başvuran kurbanların yakınları, "Güney’in cinayeti MİT elemanlarıyla beraber planladığını öne süren belgelerin araştırılmasını ve iddiaların Fransız ve Türk istihbarat birimlerince yanıtlanmasını” istedi.

Aileler, 14 Ocak günü Türkiye medyasında yayımlanan, “Görev emri” başlıklı, Kasım 2012 tarihli yazılı belgede imzası bulunan dört MİT mensubu hakkında da yakalama emri çıkarılmasını istemişti.

GİZLİLİK İBARESİNİN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Hakim Duye, ailelerin dört MİT mensubu hakkında yakalama emri çıkarılması talebini reddetti. Ancak Fransız makamlarına ve ilgili bakanlıklara yazarak, dosya üzerindeki gizlilik ibaresinin kaldırılmasını talep etti.

Güney MİT ajanı ise ya da MİT ile birlikte hareket etmişse bunun Fransız istihbarat servisi tarafından bilineceği tezinden hareketle Fransız makamlarına talepte bulunan Duye, Fransız istihbaratından Güney, üç kurban ve Kürdistan Enformasyon Bürosu hakkındaki dosyalardan gizlilik ibaresinin kaldırılarak, bu dosyaların kendilerine gönderilmesini istedi.

İRAN’DAN GELEN MEKTUP

Fransız yargısı MİT bağlantısı iddialarının yanı sıra, İran’dan gönderilen esrarengiz bir mektubu da araştırıyor. Güney daha yakalanmadan Fransız polisine gönderilen, cinayeti Güney’in işlediğini iddia eden ve suikastın tüm ayrıntılarını detaylandıran esrarengiz mektup da mercek altına alındı.

GÜNEY HALEN İNKÂR EDİYOR

Halen cinayetin tek zanlısı olarak Paris yakınlarındaki Fresnes Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ömer Güney ise tüm iddiaları reddediyor ve kendisine bir komplo düzenlendiğini öne sürüyor. (Taraf)

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2014, 12:46

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER