Figen Yüksekdağ, düşürülen Rusya uçağıyla ilgili açıklama yaptı

Yüksedağ, “ AKP’nin komşularıyla daha nizami bir ilişkiye dayanan bir politikaya ihtiyacı var” dedi

Figen Yüksekdağ,  düşürülen Rusya uçağıyla ilgili açıklama yaptı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Bütün tarafların gerek Türkiye gerek Rusya'nın karşılıklı soğukkanlılığın, yapıcılığın ve sorun çözme dinamiklerinin harekete geçirilmesi gerekiyor" dedi.

HDP Grup toplantısı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla sadece kadın milletvekilleri ve kadın konukların katılımıyla gerçekleştirildi.

Grup toplantısının ardından, gazetecilerin düşürülen uçakla ilgili sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, öncelikle bölgesel düzeyde siyasi gerilimin de yükseldiği bu süreç hükümetin de bölgede gerilimi düşürecek adımlar atmasında yarar olduğunu ifade etti.

Yüksekdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son süreçte uygulanan gerilim siyaseti, Suriye'nin iç politik zemininde yaşanan gelişmeler nabzı oldukça yükseltti.

Uluslararası güçler arasındaki çeşitli çelişkileri de ön plana çıkardı. Bu nedenle uçağın düşürülmesi ve onu takip eden gelişmelerin geride bıraktığımız Suriye politikasında yaşanan birtakım sorunların ve eksikliklerin bir sonucu olduğunu görmemiz gerekiyor.

Bu sorunun temeli de gerilim politikasıydı. Bu çizginin terk edilmesi gerekiyor. Bütün tarafların gerek Türkiye gerek Rusya'nın karşılıklı soğukkanlılığın, yapıcılığın ve sorun çözme dinamiklerinin harekete geçirilmesi gerekiyor.

Allah korusun çok daha ciddi ve tehlikeli gelişmelerle karşı karşıya kalmak istemeyiz. Bütün bölge halklarının yararına ve çıkarına yararına değildir yaşanabilecek gelişmeler.

 AKP hükümetinin de barışçıl bir dış politikaya, komşularıyla daha nizami bir ilişkiye dayanan bir politikaya ihtiyacı var.

Suriye'ye dönük olarak uygulanan gayri nizami dış politika ve Suriye'de bir iç savaşın başlamasına bir sebebiyet veren politikanın yarar getirmediğini görmemiz lazım. Bu nedenle artık bu tırmanan ve tavana vuran gerilimi düşürmek gerekiyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 03:43

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER