Fatih Erbakan: HDP'nin kapatılması, partiye oy verenlerin de cezalandırılması ve suçlanması anlamına gelir

Erbakan, HDP'nin kapatılmasının, partiye oy veren seçmenin de dolaylı olarak "cezalandırılması ve suçlanması" anlamına geldiğini söyledi

Fatih Erbakan: HDP'nin kapatılması, partiye oy verenlerin de cezalandırılması ve suçlanması anlamına gelir

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

HDP'ye açılan kapatma davasına ilişkin görüşlerini paylaşan Erbakan, HDP'nin kapatılmasının, partiye oy veren seçmenin de dolaylı olarak "cezalandırılması ve suçlanması" anlamına geldiğini, bunun da insanların tepkisini çekecek bir durum olduğunu söyledi.

HDP'nin kapatılmasının Türkiye'nin demokrasi ve yargısının tartışılır hale gelmesine vesile olacağını ve sorunun daha da büyümesine yol açacağını savunan Erbakan, "Yeniden Refah Partisi olarak, partilerin kapatılmasına karşı olduğumuzu, partileri milletin açıp milletin kapatması gerektiğine inandığımızı açık bir şekilde ifade ediyoruz. Eğer bir siyasi hareketle ilgili bir sorun varsa milletimize bu sorun anlatılmalı ve o siyasi hareket siyaset meydanında yenilgiye uğratılmalıdır" diye konuştu.

GERGERLİOĞLU İLE MERVE KAVAKÇI'YI KIYASLADI

Avrupa ile Türkiye'deki bazı kesimlerin 1998'de Refah Partisinin (RP) kapatılmasına ve bugün HDP'ye yönelik davaya gösterdikleri tavırlarda büyük çelişkinin bulunduğuna dikkati çeken Erbakan, şöyle devam etti:

"Bugün bir HDP milletvekilinin, vekilliğinin düşürülüp Meclis'ten çıkarılması karşısında en yüksek sesten tepki gösteren bazı çevreler, 1999 yılında Fazilet Partisinin başörtülü milletvekiline 'Bu kadına haddini bildirin.' denilerek genel kurul salonundan dışarıya çıkartılması sırasında alkış tuttular. Bu da son derece iki yüzlü, son derece samimiyetsiz bir tavırdır. Haksızlıksa, adaletsizlikse, insan hakkıysa demokrasiyse başörtülü milletvekiline gelince bunlar geçerli değil ama HDP milletvekiline gelince bunlar geçerli. Bu çevrelerin, haksızlığa uğrayanın partisine, ideolojisine ve işlerine gelip gelmemesine göre tavır takınmaları insan hakları demokrasi, hukuk, adalet noktasındaki söylemlerinin içinin boş olduğunu, samimiyetsiz olduklarını, iki yüzlü olduklarını maalesef açık bir şekilde ortaya koymaktadır."

Erbakan, 'HDP'nin kapatılmasına en çok terör örgütü PKK'nın sevineceğini, terör örgütünün bölge halkına partinin kapatılmasını siyasi çözümün mümkün olmadığının kanıtı olarak sunacağını' kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
hdp kapatılma davası anlamı
hdp kapatılma davası anlamı - 2 hafta Önce

akp ile mhp, hdp ye oy verenlere diyorki meşru siyaset kanallarını kullanmayın haklarınızı ararmak istiyorsanız dağa çıkın pkk ya katılın diyor.bizde ekmeğimizi çıkaralım diyorlar.yani terörize olun bize oy verenlerin milliyetçilik duygularına oynayalım koltuğumuzu sağlama alalım hemde malum silah ihaleleri var her türlü pkk nın varlığından memnunuz ama meşru mücadele olan hdp den rahatsızız demeye getiriyorlar.

SIRADAKİ HABER