Eskişehir'de 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten 6 kişiye gözaltı

Eskişehir’de, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapılan yürüyüşte Erdoğan’a hakaret iddiasıyla 6 kişi gözaltına alındı

Eskişehir'de 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten 6 kişiye gözaltı

Eskişehir'de düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış günü için yapılan yürüyüşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri gerekçesi ile 6 kişinin tutuklanması istendi, 3 kişi de aranıyor. Mahkeme 6 kişiyi yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı.

İsmail Saymaz’ın Radikal’deki haberine göre Eskişehir’de, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde yapılan yürüyüşte “Hırsız, katil Erdoğan” diye slogan attıkları iddiasıyla evlerinden apar topar gözaltına alınan altı kişi, “Cumhurbaşkanı'na hakaret” suçlaması ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme 6 kişiye yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı. Yürüyüşe, küçük yaştaki iki kızıyla katıldığını belirten öğretmen Yücel Karasu, savcılık ifadesinde, “Tek yaptığımız, kızım ile beyaz balon taşımaktı. Tek amacım, ülkemiz ve dünyada barışı savunmaktı“ dedi. Üç kişi de aranıyor.   

Sanıklardan İrfan Yakşi, savcılıkta alınan ifadesinde, “Eylemde dünya barışı, savaşların sona ermesi, çocukların ve insanların ölmediği bir dünyada yaşamak ile ilgili slogan atıldı. Bahsedilen sloganı atmadım, duymadım” dedi. Öğretmen Yücel Karasu ise yürüyüşe iki kızıyla birlikte katıldığını belirterek, “İfade edildiği gibi slogan atmadım, genelde çocuklarımla ilgilendim. Tek yaptığımız, kızım ile beyaz balon taşımaktı. Tek amacım, ülkemiz ve dünyada barışı savunmaktı“ diye ifade verdi.

Öğrenci Özge Uyanık da böyle bir slogan atmadığını anlattı. Öğrenci Gökhan Ergin ise, “Zaten ben de Dünya Barış Günü nedeniyle o yürüyüşteydim. Ülkemizde son dönemde yaşanan çatışmalara son verilmesi için yürüyüşteydim” dedi.

İşçi Aziz Pirçek de, “Sadece barış sloganları attım” dedi. Emekli Cemil Kuyu, “Amacım barış talebini dile getirmekti. Çağrılmış olsak ifade için gelirdik. Ben özellikle yürüyüşten sonra bazı kişilerin seçilerek hakların işlem yapıldığını düşünüyorum” dedi.

Altı kişi, "cumhurbaşkanına hakaret" iddiası ve tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, 6 kişiyi yurt dışı yasağı koyarak serbest bıraktı. Üç kişi ise halen aranıyor.   

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2015, 13:07

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER