Erken seçime işaret eden Erdoğan'ın aksine Gül'den 'AKP-CHP koalisyonu' önerisi

Abdullah Gül, HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışması için de '90'larda bunlar hep yaşandı, faydası olmadı' yorumunu yaptı

Erken seçime işaret eden Erdoğan'ın aksine Gül'den 'AKP-CHP koalisyonu' önerisi

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Maslak'taki Orman Bölge Müdürlüğü bahçesinde yer alan Fatih Ormanı Camii'nde kıldığı cuma namazının ardından koaliasyon ve dokunulmazlıkların kaldırılması konularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gül, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Seçime götürmek kaydıyla bir azınlık hükümeti pekala mümkündür. Kendisine görev verilen bir partiye diğer bir partinin veya partilerin dışarıdan destek vermesi suretiyle oluşturulacak bir azınlık hükümeti ülkeyi seçime götürebilir," vurgusunun aksine, AKP-CHP koalisyonunu önerdi. Gül, böyle bir dönemde Türkiye’de herkesin birinci önceliğinin güçlü bir hükümet kurmak olması gerektiğini belirterek, Almanya’yı örnek gösterdi.

Abdullah Gül'ün değerlendirmeleri şöyle:

OPERASYONLAR VE ÖLÜMLER

“Bugün yaşadıklarımızdan derin üzüntü duyuyorum. Asker, sivil hepsinin acısını çok derinden hissediyorum. Hepsine Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine sabır diliyorum. Bu kadar deneyimden, bu kadar tecrübeden, Türkiye’nin bu kadar olup bitenlerden ders aldıktan sonra bugünleri tekrar yaşıyor olmasından gerçekten çok büyük üzüntü duyuyorum. Bütün arzum herkesin büyük bir dayanışma içinde olması.

"Terörü şiddetle herkesin telin etmesi ve çok kesin tavır alması çok önemli. Ayrıca 1990’lı yıllarda yaşananların tekrar yaşanmasının hiçbir faydası ve hiçbir katkısı olmadığı kanaatindeyim. Onun için Türkiye tekrar 15-20 sene önceki denediklerini deniyor duruma düşmenin hiçbir fayda getirmeyeceği ama terör örgütlerine karşı çok kararlı durup, dayanışma içinde olunması gerektiğini düşünüyorum."

KOALİSYON VE 'GÜÇLÜ HÜKÜMET' FORMÜLÜ

"Böyle bir dönemde de Türkiye’de çok güçlü bir hükümete ihtiyaç var. Güçlü bir hükümetin kurulmasını da hep tavsiye ettim. Yine bunu gayet samimi olarak, tecrübelerime göre düşünerek etrafımızda bu kadar yangın varken Türkiye’ye karşı birçok tehditler ortaya çıkarken, içeride de bu acılı durumu yaşarken Türkiye’de birinci önceliği herkesin güçlü bir hükümet kurmaya ve Türkiye’nin sağlam tutulmasına çok ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

“Güçlü hükümetin, Türkiye’nin büyük partilerinin bir araya gelerek, en çok oy alanların oturup, Almanya’da nasıl oluyor, büyük partiler oturup, konuşuyorlar ve anlaşıp, kuruyorlar. Türkiye’de de bu şekilde güçlü bir hükümetin kurulmasının bugünkü ortam için doğru olduğu kanaatindeyim.

HDP'LİLERİN DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMASI

"1990’lı bunlar hep yaşandı, bunların bir faydası olmadı. Terörle mücadele ayrı bir şey. Teröristlere de fırsat vermemek gerekiyor. Teröristlere hiçbir şekilde fırsat vermemek terörle mücadelenin en önemli unsurlarından birisi."

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2015, 16:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cevat ÇAKAR
Cevat ÇAKAR - 3 yıl Önce

almanya da insanı yaşatmak için, türkiye de öldürmek için mücadele var. bundan dolayı yan yanda oturamıyorlar.