Erdoğan’ın sözleri, ‘Çağırın bunları, haklarında işlem yapın’ demektir

CHP’li Cihaner, Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendirdi

Erdoğan’ın sözleri, ‘Çağırın bunları, haklarında işlem yapın’ demektir

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Adalet arıyorsan yeri parlamentodur, yargı sizi de davet ederse şaşırmayın” açıklamasını değerlendirdi.

T24’den Gonca Tokyol’un haberine göre, Erdoğan’ın yargıya talimat verdiğini savunan Cihaner, “Geçmişte de birçok kez hedef gösteren, yargıya müdahalesi söz konusu olan bir insan bunları söylüyorsa, bu aslında ‘Çağırın bunları, haklarında işlem yapın’ demektir. Sırf bu açıklama bile gerçekten Türkiye’de acil bir adalet arayışına, adaletin yeniden tesis edilmesine ihtiyaç olduğunu gösteriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce de ‘çok sayıda kişi ve kurumu hedef gösterdiğini ve yargıya müdahalede bulunduğunu’ savunan Cihaner, “Eğer icra ve fiili olarak yasama gücünün başındaki insan, ‘Yargı bir gün sizi de çağırır, şaşırmayın’ demişse bu aslında yargıya ‘Çağırın bunları, haklarında işlem yapın’ denmesi anlamına gelir. Çünkü bunu sıradan bir kişi söylemiyor, geçmiş vukuatlarını biliyoruz” diye konuştu.

Cihaner, şöyle devam etti:

“Bu yapılan işlemin Anayasa’nın 138. Maddesi’yle ilişkilendirilmesi aklın alacağı şey değil. Bizzat Erdoğan’ın hakimleri doğrudan doğruya hedef aldığı, mahkeme kararlarını doğrudan doğruya hedef alıp yönlendirdiği, tanımıyorum dediği onlarca, yüzlerce örnek var. Böyle bir açıklamayı yapmak için insanın ya sıfır hafızalı olması lazım ya da doğrudan doğruya yargıya şu anda talimat veriyor olması lazım. İkincisi olduğu anlaşılıyor.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

CHP’nin girişimiyle başlatılan Adalet Yürüyüşü’yle ilgili olarak iki gün önce, "Hukukta, yasalarla ilgili birçok alanda adım atmak isteyenler, Anayasa'nın 138. maddesini hiçbir zaman unutmasınlar” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada da şunları söylemişti:

“Elinde adalet pankartıyla dolaşmakla adalet gelmez. Halkı sokaklara çağırmak kimsenin yararına değildir. Yollar yürümekle aşınmaz. Eğer bu yolla hukuk elde edeceklerini sanıyorlarsa bu da mümkün değildir. Adaleti aramanın yeri parlamentodur. Yargı yarın sizi de davet ederse şaşmayın.”

ANAYASA’NIN 138. MADDESİ NE DİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP arasındaki tartışmaya konu olan Anayasa'nın 138. Maddesi şöyle:

“Hakimler, görevlerinde bağımsızdırlar; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verirler. Hiçbir organ, makam, merci ve kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz. Görülmekte olan bir dâva hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.”

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2017, 14:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER