"Erdoğan’ın kafasında ‘belediye seçimleri’ni kaldırmak var"

Takan, Erdoğan’ın yerel seçimleri kaldırmayı planladığını öne sürdü

"Erdoğan’ın kafasında ‘belediye seçimleri’ni kaldırmak var"

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘belediye seçimleri’ni kaldırmayı düşündüğünü öne sürdü.

Erdoğan’ın halen bir belediyede kayyım olarak görev yapan bir valiyle görüşmesini paylaşan Takan, Erdoğan’ın kafasında yerel seçimlerin kaldırılması konusunda henüz fikir aşamasında olan bir plan olduğunu yazdı.

Takan’ın Yeni Çağ’da ‘Mahalli seçimler kalkar mı?’ başlığı ile yayınlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:

AKP'de il başkanlarının, belediye başkanlarının istifaları...  Kulisler, 2018'e kabine revizyonu ile girilecek iddiaları ile çalkalanıyor. "Yolcu" Bakanların isimleri havalarda uçuşuyor. Vee!.. Devamlı yazılıp çizilen, konuşulan "değişim süreci"...R. Erdoğan'ın kafasında,aklında ne var?.. Büyük sürpriz nerede?.. Saray kaynaklarından şöyle çok ilginç bir bilgiye ulaştım.

‘ERDOĞAN’IN KAFASINDA YEREL SEÇİMLERİN KALDIRILMASI VAR’

Erdoğan'ın kafasında yerel seçimlerin kaldırılması konusunda henüz fikir aşamasında olan bir plan var. R. Erdoğan'ın hâlâ bir belediyede kayyum olarak görev yapan bir Vali ile görüşmesini anlattılar:

Sayın Vali, Erdoğan ile görüşmesi sırasında konu belediye başkanlarının istifası ve kayyum atamalarına gelir. Vali, Erdoğan'a bu sürecin devam edip etmeyeceğini sorar. "Edebilir" yanıtını alır. Vali bey de kayyum atanan belediyelerde çok verim alındığını, kayyum atanan yerlerde AKP'nin lehine rüzgar estiğini ve bunun anketlere de çok olumlu yansıdığını arz eder. "Vatandaş hizmetlerimizden çok memnun" der.

Erdoğan da, kayyum atanan belediyelerden çok memnun olduğunu söyler. Belediye Başkanları atama ile mi yoksa seçimle mi işbaşına gelsin?.. R. Erdoğan, belediye başkanlarının atama ile göreve gelme sisteminin bazı ülkelerde uygulandığına ve başarılı sonuçlar alındığına işaret eder. Ve baklayı ağzından çıkarır;"Belediye Başkanlarının atama ile göreve gelmesinin daha doğru ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Seçimden sonra gündeme getirebilirim. Çalışmalarınıza ve anketlere devam edin. Bana bu konuda raporlar yazın.

"Pek tabii ki, Vali bey de Erdoğan'a yerden göğe hak verir!.. "Başüstüne efendim" der...MHP Genel Başkanı Doktor Devlet Bahçeli'nin başlama vuruşunu yaptığını referandum süreci ile birlikte nereye doğru gidiyoruz?.. Demokratik Parlamenter sistemden vazgeçtik. Rejim değişti... Demokrasinin "D"sine hasret kalacağız gibi... İktidara geldiklerinde;"Kopenhag Kriterleri'ni gerekirse Ankara Kriterleri yapar yolumuza devam ederiz dedik. Artık vakit yaklaşıyor, gidiş o."Sonraki yıllarda bir daha tekrar etmişlerdi;'Gerekirse Kopenhag Kriterleri'ni Ankara Kriterleri yaparız, yine hayata geçiririz. Bu yoldan dönüş yok.'Gidişat "Baas kriterleri"ne doğru!.. İkinci yarının başlama vuruşunu da Doktor Devlet Bahçeli yaptı...

Yazının tamamı burada.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2017, 14:05
YORUM EKLE