Erdoğan’dan ‘yüzde 40+1’ açıklaması: Meclise getiririz

Erdoğan, AKP tabanında yaşanan erime sonrası yüzde 40’a ilişkin önerinin Meclis’e gelebileceğini söyledi

Erdoğan’dan ‘yüzde 40+1’ açıklaması: Meclise getiririz

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için yüzde 50+1 barajının aşağı çekilmesi tartışmalarına ilişkin bir soruya cevap veren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Ön hazırlığımızı yapar Meclis'e getiririz” dedi.

Eski bakan Faruk Çelik’in gündeme getirdiği ‘Yüzde 50+1’ zorunluluğunun ortadan kalkması için bir çalışma başlatılacağının ilk sinyalleri geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM’de yeni yasama yılı açılış oturumu sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, bu konuda bir çalışma yaparak Meclis’e getirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu durum bir Anayasa değişikliği gerektiriyor. Dolayısıyla konuşma yeri Meclis’tir. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için iktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

AKP’nin kurucu isimlerinden ve eski bakanlardan Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konusunda yaptığı açıklamada yeni sistemin Türkiye’yi yoracağını ileri sürerek "İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formulü Türkiye'yi yorar" demişti.

Söz konusu değişiklik önerisi oyları hızla düşen AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidarda kalmak için yeni bir hamle olarak görülürken, AKP içerisinde ve muhalefette bu konunun nasıl ele alınacağı merakla bekleniyor.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER