Erdoğan’dan ulusa sesleniş konuşması: Kendimize gönüllü karantina uygulamalıyız

Erdoğan, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu

Erdoğan’dan ulusa sesleniş konuşması: Kendimize gönüllü karantina uygulamalıyız

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınına ilişkin Ulusa Sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

Salgınla en iyi mücadele eden ülkenin Türkiye olduğunu iddia eden Erdoğan, 53 bin kişinin evde takip edildiği bilgisini verdi.

Erdoğan, koronavirüs salgınıyla ilgili, “Kendimize gönüllü karantina uygulamalıyız. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalıyız. Yaşlılarımız kesinlikle dışarı çıkmamalı” dedi

Erdoğan'ın açıklamasından satırbaşları şöyle:

Türkiye hastalığın ilk ortaya çıktığı günden beri gelişmeleri takip eden, tedbirleri alan ender ülkelerden biridir. Covid-19'la ilgili fiili tedbirler 20 Şubat'tan itibaren alınmaya başlamıştır.

Wuhan kentinden getirilen vatandaşlarımız karantina alınmış, hamdolsun 14 gün sonra evlerine sağlıklı olarak gitmiştir.

Yurt dışından gelen vatandaşlarımızın tamamı ülkemize girişte sağlık kontrolünden geçirilmiş, durumu şüpheli görünenler karantinaya alınmıştır.

Ülkemizde ilk Covid-19 hastası vatandaşımız 10 Mart'ta tespit edilmiştir.

Bunun dışında okulların tatil edilmesi, etkinliklerin ertelenmesi gibi çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. İlk tespitten bir hafta sonra hasta sayımız 47'ye ulaştı. İlk can kaybımızı verdik. 100 milyar liralık ekonomik destek programını milletimizle paylaştık.

Meclisimiz gereken düzenlemeleri yaptı. İşsizlik fonunu güçlendirerek, çalışanlarımızı kredi fonunu güçlendirerek esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olduğunu gösterdik. En düşük emekli maaşını 1,5 milyona çıkardık.

Ülkemizde 53 bin vatandaşımızı evlerinde izlemeye, 8 bin 554 vakayı ise hastanelerde takibe aldık. Bunlardan 797 kişi tamamen iyileşip taburcu olurken 4 bin 603 kişiden numune alınarak ileri tetkik yapıldı. Covid-19 teşhisi konan bin 872 kişinin tedavisine devam ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 16:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Isci
Isci - 1 yıl Önce

Utan biktik yalanlarindan s.bakani baska rakam veriyor sen baska evde kal diyorsun is yok tasmi yiyelim nalet olsun senin insanligia allah senin ailenede yastsin bu virüsü o zaman anlarsin sen bir seytansin allah belani insan dusmani zenginlerin iti

SIRADAKİ HABER