Erdoğan'dan Can Dündar'a dava

Bir Erdoğan Davası da Can Dündar’a...

Erdoğan'dan Can Dündar'a dava

Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar hakkında, “Fezlekeleri Okumak Hakkımız” yazısı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’ın şikayetiyle dava açıldı.

Erol Önderoğlu’nun Bianet’teki haberine göre, Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. Maddesinden hakim karşısına çıkacak olan Dündar’ın 18 Temmuz 2014’te kaleme aldığı yazısında Erdoğan’lara hakaret ettiği ileri sürülüyor. Davanın açıldığı Dündar’a 18 Kasım’da tebliğ edildi.

Dündar, Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde kaleme aldığı yazısında, “Böylesine kritik bir seçim arifesinde, yarışan adaylardan biri hakkındaki bu kadar önemli suçlamalardan haberdar olmak, halkın hakkıdır. Anayasa Mahkemesi, yayın yasağını kaldırmalı, fezlekeler ortaya çıkarılmalı, konu Meclis’e taşınmalıdır. Çankaya, yolsuzluğa sığınak olamaz. Suçlular, er ya da geç yargılanacaktır” diye yazmıştı.

Dündar hakkında, 17 ve 25 Aralık operasyonları ile ilgili kaleme aldığı 1 Temmuz tarihli “Erdoğan’ın yumuşak karnı”, 18 Temmuz tarihli “Fezlekeleri okumak hakkımız”, 2 Ağustos tarihli “Bilal…Ay Özür dilerim, Arkadaş” ve 3 Ağustos’ta çıkan “Arkadaş’ın Babası 1” başlıklı yazılarına ilişkin üç soruşturma açılmıştı. Gazeteci Eylül başında savcıya ifade vermişti.

Erdoğan, Can Dündar’ın eski Başbakanın siyasi yaşamını sürdürmesi için halk önünde aklanması gerektiğine işaret ettiği 18 Nisan 2014 tarihli “Erdoğan yargılanacaktır” yazısı nedeniyle de avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2014, 22:19

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER