Erdoğan'dan 'Bayrak' açıklaması: Bedelini ödeyecekler

Erdoğan, 'Bir çocuk kutsalımız olan bayrağı alma cüretini gösteriyorsa karşılığını bulacaktır' dedi...

Erdoğan'dan 'Bayrak' açıklaması: Bedelini ödeyecekler

Başbakan Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'ye gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Erdoğan'a son günlerde Diyarbakır'ın Lice ilçesinde yaşananlar ve 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda Türk bayrağının indirilmesi soruldu.

Erdoğan, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Bu bayrak indirilmesi konusu bununla ilgili olarak benim söyleyebileceğim en şiddetli cümle ne ise onu siz benden duymuş olun.

İçişleri Bakanım teftişi başlatmış durumda. Oradaki komutan da teftişin içerisinde. Bunun çocuk olması bizi ilgilendirmez. Bir çocuk kutsalımız olan bayrağı alma cüretini gösteriyorsa karşılığını bulacaktır.

Bedeli neyse, bunun bedelini de onu oraya gönderenler, kendisi onlar da ödeyecektir. Çocuktur diye bayrağımıza saldırmasına sessiz kalmamız söz konusu değil. Direğe tırmanıp bayrağımızı indirme cüretinde bulunuyor. Orada görevli asker ve komutan da bedelini ödeyecektir."

Lice'deki barış eylemine yapılan saldırı sırasında hayatını kaybeden 2 kişinin cenazesinin ardından olaylar çıkmış ve 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığına giren bir gösterici gönderdeki Türk bayrağını indirmişti. Genelkurmay Başkanlığı da konuyla ilgili 'Bir kısmı çocuk olan göstericilerin arasında bulunan yüzü kapalı bir şahıs, nizamiye dış kapısından içeri atlayıp bayrak direğine tırmanmış ve yapılan uyarı atışlarına rağmen bayrağı gönderden aldığı' açıklamasını yapmıştı.

Öte yandan, HDP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, dün Diyarbakır 2'inci Hava Kuvvet Komutanlığı'nda Türk bayrağının indirilmesini tasvip etmediğini söylemiş, konuyla ilgili şöyle konuşmuştu:

TUNCEL: BAYRAK İNDİRİLMESİNİ TASVİP ETMİYORUZ

"Hassas dönemlerde bayrak konusu gündeme geliyor. Hem HDP hem BDP olarak bu konudaki yaklaşımız biliniyor. Bu tür şeyleri tasvip etmiyoruz. Bunun üzerinden bir linç kampanyasının yürütülmesini de doğru bulmuyoruz. Sonuçta hassas bir süreçten geçiyoruz. Bu hassas sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi için herkesin sağduyulu olması gerekir. Bu bayrak olayını 96'da ve başka dönemlerde yaşadık. Biz bu olayı tasvip etmiyoruz. Anlaşılan bir çocuk yapmış. Bizim bugüne kadar halkın değerlerine karşı olumsuz bir yaklaşımımız olmadı. Aynı yaklaşımı bugün kendimiz için de bekliyoruz. Hiçbir halkın rengi, kendisinin sembolleri saygısızlık yapmak kimsenin kabul edebileceği bir şey değildir. Bunu çok büyütülerek bir şeymiş gibi Türkiye gündemine dönüştürmek doğru değil. Bizi kaygılandırıyor. Bu süreçte olmaması gereken bir şey ama bir çocuğun gerçekleştirdiği bu olayı bir bütün bir halka mal etmek doğru değildir."

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2014, 13:55
YORUM EKLE