Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı

Yeni kabinede dikkat çeken isimlerden birisi ise Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesi oldu

Erdoğan yeni sistemin ilk kabinesini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kabinede yer alacak isimleri açıkladı.

Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu ve Abdulhamit Gül koltuklarını korurken, daha önce Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede maliye ve hazineden sorumlu oldu.

Yeni kabinede dikkat çeken isimlerden birisi ise Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesi oldu.

"Ülkemiz tarihinin en önemli demokratik dönüşümlerinden biri bugün tamamlanmıştır. Dünyada yönetim sistemini demokratik yollarla değiştirebilen az sayıda ülke arasına girmiş bulunuyoruz.

Bir kez daha hem seçim sonuçlarının, hem de yeni yönetim sistemimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. İradesini yansıtan 50 milyonun üzerindeki vatandaşlarımızın her birine şükranlarımı sunuyorum. Şahsımı Cumhurbaşkanlığına layık gören 26 milyon 331 bin vatandaşımıza ayrıca teşekkür ediyorum.

15 Temmuz'dan itibaren bizi destekleyen, MHP'ye başta Bahçeli olmak üzere teşekkür etmek istiyorum. MHP ile ülkemizin ve milletimizin menfaatleri için işbirliğimizi Meclis'te de sürdüreceğiz.

Yeni yönetim sistemi mimarisini geçtiğimiz günlere kadar devam ettirdik. Yeni dönemin ruhuna uygun şekilde yönetim mimarimizin çatısını oluşturduk. Yeni yönetim mimarisini seçimden önceki günlerde tv'lerde milletimizle de paylaşmıştık.

Bakanlıklardaki görev dağılımı şu şekilde:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay

Adalet Bakanlığı: Abdulhamit Gül

İçişleri Bakanlığı: Süleyman Soylu

Dışişleri Bakanlığı: Mevlüt Çavuşoğlu

Milli Eğitim Bakanlığı: Ziya Selçuk

Milli Savunma Bakanlığı: Hulusi Akar

Kültür ve Turizm Bakanlığı: Mehmet Ersoy

Sağlık Bakanlığı: Fahrettin Koca

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı: Murat Kurum

Gençlik ve Spor Bakanlığı: Mehmet Kasapoğlu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı: Fatih Dönmez                             

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı: Zehra Zümrüt Selçuk

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı: Mustafa Varank

Ticaret Bakanlığı: Ruhsar Pekcan

Maliye ve Hazine Bakanlığı: Berat Albayrak

Tarım ve Orman Bakanlığı: Bekir Pakdemirli

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı: Mehmet Cahit Turan

HAZİNE DAMADA

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak yeni kabinede maliye ve hazineden sorumlu oldu.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Milli Savunma Bakanlığı’na getirilmesi oldu.

SADECE İKİ KADIN

16 kişilik yeni kabinede Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nda olmak üzere sadece 2 kadının yer alması dikkat çekti.

HANGİ İSİMLER GİTTİ

Yeni kabinede 65. Hükümette yer alan birçok isim de yer almadı. Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yer almadı.

Önceki kabinede yer alarak açıklanan yeni kabinede de görevlerinin başında kalan isimler ise Süleyman Soylu, Berat Albayrak, Mevlüt Çavuşoğlu ve Abdulhamit Gül oldu.

AKP’NİN VEKİL SAYISI 290’A DÜŞTÜ

Yeni kabinede yer aldığı açıklanan ve 24 Haziran’da milletvekili seçilen dört isim ... milletvekilliğinden istifa edecek. Bu nedenle 294 olan AKP’nin Meclis’teki sandalye sayısı 290’ana düştü.

Kabinede yer alan isimler yarın yemin edecek. Kabinenin ilk toplantısı ise 13 Temmuz Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 22:52

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER