Erdoğan ve Zana'nın 'iyi ve verimli' zirvesi

İlk açıklama Başbakan’dan…

Erdoğan ve Zana'nın 'iyi ve verimli' zirvesi

Başbakan Erdoğan ile Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana yaklaşık 1.5 saatlik bir görüşme yaptı. Erdoğan'dan 'gayet iyi geçti' açıklaması gelirken, Zana yarın bir basın toplantısı düzenleyecek.

 

Leyla Zana'nın "Başbakan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum" sözleriyle başlayan yeni süreçte bugün bir adım daha atıldı.

 

Zana’nın geçen hafta "Ben Başbakan Erdoğan’ın bu işi çözeceğine inanıyorum. Buna dair umudumu da, inancımı da asla yitirmedim" sözlerine Başbakan Erdoğan olumlu karşılık vermişti. Daha sonra ikili arasında bugün için bir görüşme planlandı.

 

Bunun üzerine Leyla Zana saat 14.45 sularında Başbakanlık resmi konutuna geldi. Saat 15.00'te başlayan ve yaklaşık 1.5 saat süren görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da katıldı. Görüşme sırasında konutun sürpriz konuğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu'ydu, ancak Arzu'nun görüşmelere katılıp katılmadığı öğrenilemedi.

 

Zirveyle ilgili Erdoğan'dan gelen açıklama, "Gayet iyi geçti, verimli olduğuna inanıyorum" olurken, ön kapıdan girdiği Başbakanlık Resmi Konutu'ndan gazetecilerin olmadığı protokol kapısını kullanarak ayrılan Leyla Zana, yarın saat 11.00'de Meclis'te bir basın toplantısı düzenleyecek.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de bazı basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun "Leyla Zana ile bir görüşme yaptınız, nasıl geçti?" sorusuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gayet iyi geçti, gayet verimli olduğuna inanıyorum. Ama konuyla ilgili Leyla Hanım kendileri zannediyorum yarın bir basın açıklamasıyla onlar açıklayacaklar. Dolayısıyla benim bunun ötesinde bir açıklama yapmam doğru değil" dedi.

 

"Tekrar bir görüşme yapacak mısınız? Böyle bir randevulaşma oldu mu?" sorusuna da Başbakan, "Yok" demekle yetindi.

 

ZANA'NIN SON MESAJI!

"Başbakan'ın bu işi çözeceğine inanıyorum" sözleri nedeniyle eleştiriler de alan Zana, görüşme öncesi son mesajını dün eski DEP Milletvekili Orhan Doğan'ın mezarı başından vermişti:

 

"Bu topraklara mutlaka barış gelecek. Barışa olan inancımızı korumalıyız. Hiçbir savaş sonuna kadar devam etmez. Bu topraklara barış mutlaka gelecek. Bir halka saygılı olmak her iki tarafında kazancı olacaktır.

 

Ne derlerse desinler, ne olursa olsun, bizim ruhumuz birlik ve beraberlikten yanadır. Bütün hizmetlerimiz halkımız içindir. Dost ve düşman herkes bilsin ki, bu birliktelik bu topraklara mutlaka barışı getirecektir, barış bu topraklarda mutlaka yeşerecektir. Belki bizim ömrümüz yetmez. Ne krallık tahtı, ne iktidarlar devamlı değillerdir..."

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2012, 11:24
YORUM EKLE