'Erdoğan, Türkiye'yi Atatürk'ten daha uzun yönetecek'

İspanyol basını cumhurbaşkanlığı seçimlerine geniş yer ayırdı...

'Erdoğan, Türkiye'yi Atatürk'ten daha uzun yönetecek'

İspanyol basını cumhurbaşkanlığı seçimlerine geniş yer ayırdı. Gazeteler, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın Türkiye'yi Mustafa Kemal Atatürk'ten daha uzun süre yöneteceğini yazdı.

Ülkenin önde gelen fikir gazeteleri, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesi ile Türkiye’nin yeni bir otokratik döneme girdiğini bu gidişatın dönüşünün zor olacağını belirtti.

El Pais ve El Mundo gazeteleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim başarısını baş yazılarla okuyucularına duyurarak ilginç analizler yaptı. El Pais, Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye'yi 15 yıl yönettiğini, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın bu süreyi aşacağını yazdı.

El Pais gazetesi '100 yılın sultanı' başlıklı yazısında ABD’nin eski bir Ankara büyükelçisinin Wikileaks dosyalarında ele geçirilen bir itirafına yer vererek "Tayyip Allah’a inanır. Ancak Allah’ına bile güvenmez" sözlerine değinerek seçim başarısındaki sırrın ekonomik kalkınma olduğunu yazdı.

El Pais gazetesi, Atatürk’ün Cumhuriyetin ilanından sonra ülkeyi 15 yıl yönettiğini Erdoğan’ın bu süreyi aşacağını, hazırlıklarını ona göre yaptığını belirtti.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak yöneteceği Türkiye’nin laiklerle dinciler arasında bölündüğünün altını çizen gazete önümüzdeki dönemin bu iki akımın çatışmasına sahne olabileceğini ifade etti.

El Mundo gazetesi ise, 'Otokrasi tehlikesi' başlıklı yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Venezüellayı ‘popülist söylemlerle’ 13 yıl yönettiğini ileri sürdüğü  Hugo Chaves’e benzetti.

Erdoğan’ın gelir düzeyi düşük insanların kahramanı olduğuna dikkat çeken gazete devlet olanaklarını sonuna kadar başarısı için kullanan bu şahsiyetin aynen Chaves’de olduğu gibi bir seçim başarısı yakaladığını ileri sürdü.

Gazete, Türk halkının rüşvet ve yolsuzluk skandalları ile baskıcı rejime karşı hassas olmadığını iyi konuşmaya ve ekonomik kalkınmaya prim verdiğini kaydetti.

El Mundo gazetesi ayrıca Abdullah Gül’ün başbakan ilan edilmesi ile Türkiye’nin aynen Rusya’da Vladimir Putin ile Dmitri Medvedev’in yaptığı gibi yeni bir yönetim biçimine sahne olabileceğini hatırlattı. (Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2014, 12:17
YORUM EKLE