'Erdoğan Türkiyesi Avrupa'ya ait değil'

Alman CSU partisi, Erdoğan’ın balkon konuşmasına tepki olarak üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istedi...

'Erdoğan Türkiyesi Avrupa'ya ait değil'

Yerel seçimlerden sonra bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "inlerine gireceğiz", "bedelini ödeyecekler", "hesap verecekler" gibi sözleri Almanya'da tepki çekti.

İktidardaki partilerden Hrıstiyan Sosyal Birlik (CSU) partisi, Ankara ile AB üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istedi.

CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer, “Erdoğan Türkiye'sinin Avrupa'ya ait olmadığı giderek ortaya çıkıyor” dedi.

Scheuer, “Hükümeti, muhalifleri tehdit eden ve demokratik değerleri ayaklar altına alan bir ülke, Avrupa'ya ait olamaz” şeklinde konuştu.

CSU Genel Sekreteri, Türkiye için imtiyazlı ortaklıktan başka bir seçeneğin gündeme gelemeyeceğini kaydetti.

Scheuer, Hrıstiyan Sosyal Birlik partisinin, Türkiye'nin tam üyeliği için mücadele eden herkesi bundan vazgeçip, CSU'nun rotasını izlemeye çağırdığını söyledi.

‘TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERE KAYITSIZ KALAMAYIZ’

Hrıstiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Philipp Mißfelder de “muhalefete uygulanan baskıdan endişe duyduğunu” kaydetti.

Mißfelder, “Bir NATO üyesine karşı tutumumuz zor çünkü Türkiye'ye önemli bir müttefik olarak ihtiyacımız var ve ülkedeki gelişmelere kayıtsız kalınamaz” dedi.

Hrıstiyan Birlik Partilerinin yanı sıra Sosyal Demokrat Parti temsilcileri de Erdoğan'ın tehditleri nedeniyle endişeli olduklarını ifade etti.

Sosyal Demokrat Parti Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Rolf Mützenich, bu açıklamaların modern bir Türkiye ile uyuşmadığını söyledi.

Mützenich, temel haklara ve ifade özgürlüğüne riayet edilmesinin AB ile üyelik müzakerelerinde gündemleştirilmesinin önemli olduğunu belirtti. (DW Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 15:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat
murat - 4 yıl Önce

Bıraksınlar zaten su avrupa birligini ona inat asya birligini kursunlar türkiye rusya çin iran hindistan ile birlikte o zaman gorelim onları birsey olsa almıyoruz sizi ab ye sanki oyuna almıyoruz dedikleri gibi cocukların

murat
murat - 4 yıl Önce

Bıraksınlar zaten su avrupa birligini ona inat asya birligini kursunlar türkiye rusya çin iran hindistan ile birlikte o zaman gorelim onları birsey olsa almıyoruz sizi ab ye sanki oyuna almıyoruz dedikleri gibi cocukların

Erhan Aydin
Erhan Aydin - 4 yıl Önce

Hahaha gavur boyle diyorsa turkiye dogru yolda demektir. İhtiyacimizda yook avrupaya. Avrupa bizim kopegimiz olacak insallah. O kadar entirikalar karsisinda erdogan oyunu artirdigina gore hic bir zaman sirtinin yere gelmeyecegi gormemek icin ancak aptal olmak lazim. Osmanli hortluyor korkun gavurlar. Durmak yook yola devammm

Neslisah
Neslisah - 4 yıl Önce

Filistinde suriyede kizilca kıyamet kopuyor oraya dikkat kesilen yok Turkiye yi ne çok seviyor olmalılar ki en küçük bi durumda dıs basın ve ülke yöneticileri yorum yapma gereğini ne haklaki kendilerinde buluyorlar !

ismail Ergeni
ismail Ergeni - 4 yıl Önce

Onlar kendileri yalvaracaklar yeterki biz hedeflerimizden ve yolumuzdan ayrilmiyalim.benim gönlum Türk birliginden yana.belki bu birlik şu an için erken ama yakin zamanda kurulacagina inaniyorum yeterki hedeflerimizden ve projelerimizden geri adim atmayalim her zaman başbakanimizin arkasinda duralim

ahmet
ahmet - 4 yıl Önce

Sizi gidi pis sunnetsiz gavurlar israilin opekleri size cok ihtiyacimiz
Varmis gibi ahkam kesiyonuz olan
Biz olmasak calistirak isciniz bile kalmayacak zaten bu yuzden avrupa hep muhtac
Olsa olsa bu saatten sonra turkiyenin
Kapi kopegi olur

hanifi küçük
hanifi küçük - 4 yıl Önce

Avrupa birliği ileri demokrasi demektir. Yolsuzluğun şüphesi bile istifa demektir. bakanın oğluyla çöpçünün adalet karşısinda eşit olması demektir...

nurcan genc
nurcan genc - 4 yıl Önce

Gavurlarin bize geregi yok