Erdoğan: Türk Akımı Projesi'ni Rusya değil biz rafa kaldırdık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye İnovasyon Haftası kapanış töreninde açıklamalarda bulundu

Erdoğan: Türk Akımı Projesi'ni Rusya değil biz rafa kaldırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türk Akımı projesi taleplerimizin karşılanmaması nedeniyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmıştır" dedi.

Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'den tekstil ve gıda ürünleri ithalatını sınırlamasıyla ilgili olarak da "Türkiye bunlarla sarsılacak durumda değildir; alsan ne olur almasan ne olur" dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

-Türkiye, zengin enerji kaynakları olan bir ülke değil. Tam tersine bu bakımdan dışa bağımlıyız. İşte Rusya ile yaşadığımız son sıkıntıda ilk akla gelen, herkesi endişeye sevk eden mesele, doğalgaz konusu oldu. Niçin? Çünkü ısınmada ve elektik üretiminde büyük ölçüde doğalgaz kullanıyoruz.

-Burada şu hususun altını özellikle çizmek istiyordum. Evet petrolümüzün yüzde 90.5'unu doğalgazımızın da yüzde 98 buçuğunu dışarıdan alıyoruz. Doğalgazda en büyük tedarikçimiz Rusya, ham petrolde ise Irak'tır. Ama her iki ülke de tek kaynağımız değildir.

-Türk Akımı projesi taleplerimizin karşılanmaması nedeniyle bir süredir tarafımızdan rafa kaldırılmıştır.

-Rusya’nın kirizi tırmandırma üslubunu benimsemiyoruz. Rusya’nın diliyle konuşmuyoruz. Biz diplomatik dille konuşuyoruz. Sabırlıyız. Türkiye bir kabile devleti değildir. Sınırlarımız üzerinde operasyon yapanlara karşıyız.

-Türkiye sizin 1 milyar dolarlık ithalatınızla yıkılacak bir ülke değil. Alsan ne olur almasan ne olur. Dik duracağız ama asla eğilmeyeceğiz.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2015, 14:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

tavuklan ambar misâli