Erdoğan: Suriye'de ılımlılardan milli ordu kurulmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair soruları yanıtladı

Erdoğan: Suriye'de ılımlılardan milli ordu kurulmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'de milli ordunun kurulması gerektiğini savundu.

Erdoğan, “Bizim orada milli ordunun hazırlanmasını sağlamamız lazım. Bu milli ordu, bölgenin güvencesini eline almalı. Kimlerden oluşacak bu ordu? Ilımlı muhaliflerden oluşacak. Şu anda sayıları 65 bin” dedi.

Demirtaş'ın Kürdistan Feder Bölgesi ziyareti ile ilgili de Erdoğan, "Kendilerince, dışlanmışlıklarını azaltma gayretleri var" ifadesini kullandı. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu görüşmeleri için gittiği New York’tan dönüş yolunda gezisinde kendisine eşlik eden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

'PUTİN GÜVENLİ BÖLGEYE 'HAYIR' DEMİYOR'

Fırat Kalkanı Harekâtı ne durumda?

DEAŞ’ın Cerablus’u boşaltmak zorunda kalmasının ardından, oraya Cerablus sakinleri yerleşti. Şimdi Münbiç’te de geri dönüş başlıyor inşallah. Buralar boşalıyor, aynı şekilde El Rai boşaldı. Ilımlı muhalifler, obüslerin desteğinde Bab’a ilerliyorlar. Bab da DEAŞ’tan kurtarılacak. Azez’den Fırat’a 90-95 km’lik mesafe var.

El Rai’den (Çobanbey) güneye doğru Bab’ın aşağısına kadar da 40-45 km’lik bir mesafe var. Burada yaklaşık 4 bin 500 kilometrekarelik bir güvenli bölge yapalım diyoruz. Güvenli bölge olarak ilan edilirse, bize de parasal destek verilirse, bu alanda konut yapımına girebiliriz.

Hem Suriye’den çıkmaya çalışan mültecilerin hem bizdekilerin yerleşebilecekleri yerel mimariye uygun konutlar yapabiliriz. Ayrıca sınıra yakın bölgelerde biraz daha iç kısımda Türkiye topraklarında da 10 bin konut yapma hedefimiz var. Suudi Arabistan’la müşterek yapacağız bunu.

ABD, güvenli bölge konusunda başından beri bize ‘Evet’ diyor. Putin de görüştüğümde ‘Hayır’ demiyor buna. Önemli olan koalisyon güçlerinin yani 65 ülkenin vereceği destektir. Dışişleri bakanları düzeyinde arkadaşlar yoğun biçimde çalışacaklar. Buralardan mali destek gelirse, konut yapımını süratle gerçekleştirebiliriz. Kerry de son açıklamalarında uçuşa yasak bölgeden bahsetti.

Gelecekleri yer burasıdır. Başka seçenek yok. Bunlar bizim üç dört yıldır söylediğimiz konular. Baştan beri üç şey söylüyorum: Eğit-donat, uçuşa yasak bölge, güvenli bölge. Ama genelde biz söyledik, biz dinledik.

Eğit-donata biz halen devam ediyoruz. Ara vermedik. Niye? Her an, biz buraya geliyoruz dedikleri anda, o insanların güvenliği önemli. Bizim orada milli ordunun hazırlanmasını sağlamamız lazım. Bu milli ordu, bölgenin güvencesini eline almalı. Kimlerden oluşacak bu ordu? Ilımlı muhaliflerden oluşacak. Şu anda sayıları 65 bin. Bunlar güçlendikçe halk da onların yanında yer alacak.

"HEYET GİDECEK"

Demşrtaş’ın K. Irak ziyaretine ne diyorsunuz?

Bunun değerlendirmesini şimdi yapmayalım. Yakın zamanda bizim arkadaşlarımız da Kuzey Irak’a bir heyet gönderecekler. Barzani’yle görüşmeleri olacak. Bizim yaptığımız çalışmalar ile onların çalışmalarını yerinde değerlendirecekler.

Kendilerince, dışlanmışlıklarını azaltma gayretleri var. Ama artık o mümkün değil. Kamuoyu araştırmaları da ne durumda olduklarını açık net ortaya koyuyor.

KAYNAK: HABER TÜRK 

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2016, 20:38
YORUM EKLE