Erdoğan: Kürtler DAEŞ'e karşı savaşıyor ifadesi çok yanlış bir tespit

Cumhurbaşkanı Erdoğan , Fransa seyahati öncesi Atatürk Havalimanı'nda bir açıklama yaptı

Erdoğan: Kürtler DAEŞ'e karşı savaşıyor ifadesi çok yanlış bir tespit

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “‘Kürtler DAEŞ’e karşı savaşıyor’ ifadesi, çok yanlış bir tespit. Biz de DAEŞ’e karşı mücadele veriyoruz, vermeye devam edeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , Fransa seyahati öncesi Atatürk Havalimanı'nda bir açıklama yaptı. Erdoğan, Rusya'nın Suriye'de düzenlediği hava operasyonlarının Türkiye açısından kabul edilir yanının olmadığını söyledi.

Operasyonların Rusya'yı bölgede zaman içerisinde yalnızlığa götürecek bir adımın da işareti olabileceğini öne süren Erdoğan, "Rusya'nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye'deki bu bombardıman olaylarının özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur. Bunu Putin'in kendisine ifade ettim. Maalesef şu anda Rusya çok ciddi bir yanlışın içerisinde" dedi.

'PYD EŞİTTİR PKK '

Erdoğan açıklamalarında şunları söyledi:

"Rusya'nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye'deki bu bombardıman olaylarının özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur. Bunu Putin'in kendisine ifade ettim. Maalesef şu anda Rusya çok ciddi bir yanlışın içerisinde. Ve bu öyle zannediyorum ki bölgede kendisini zaman içerisinde yalnızlığa götürecek bir adımın da işareti olabilir. Zira Türkiye gibi bir ülkeye rağmen bu adımları atıyor olması bizi ciddi manada üzmektedir, tedirgin etmektedir. Aramızdaki ikili ilişkiler malumdur. Suriye ile 911 kilometre sınırı olan biziz. Rusya'nın Suriye ile bu tür bir durumu söz konusu değil."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bana göre PYD ile PKK eşittir. PYD'nin kimlerle iş birliği altında olduğunu görmek mümkündür. Bunlara silah desteğini verenler uluslararası teröre destek veriyor durumundadır" diye konuştu.

Erdoğan şöyle devam etti:

"Zaman zaman kulağımıza geliyor, 'Kürtler DAEŞ'e karşı savaşıyor' ifadesi. Bu bir defa çok yanlış bir tespit. DAEŞ'e karşı şu anda topraklarını koruma mücadelesi verenler olduğu gibi biz de DAEŞ'e karşı mücadele veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Niye? Terör örgütüdür de onun için ama bir diğer terör örgütünün, bir başka terör örgütüyle mücadele vermesini 'Bunlar iyi teröristtir' anlayışıyla ele almak, masaya yatırmak, bir defa adaletli bir yaklaşıma ters düşer."

‘REJİMLE İŞBİRLİĞİ YAPAN HESABINI VERECEK’

"Suriye'de bu kadar mazlum insan varken 350 bin insanın öldürülmesi var. Devlet terörü estiren bu kişiyi İran da Rusya da savunuyor. Rejimle iş birliği yapan ülkeler bunun hesabını verecekler. Güvenli bölge bizim gündemimizden çıkmaz. ABD ve Rusya'ya teklif ettik. Bu insanlar kendi topraklarına dönmek istiyorlar. Güvenli bölge şart. Yoksa hepsi ölüme açık bir havza olur. Eğit-donat çalışmalarını yapıyoruz. Yine Türkiye yalnız bırakılırsa insafsızlık olur."

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 13:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
Jiyan polat
Jiyan polat - 3 yıl Önce

Sen insanlari katled ondan sonra esad a tas at ! Olurmu boyle sey ! Diktator sensin ! Kürt halkina zulum eden sensin !

şex hadi
şex hadi - 3 yıl Önce

Bu kafa yemiş resmen. Bugün ortadoğuda senden başka işide mim destek veriyor senin gibi halkına düşman ve insanlığa düşman kata ve sudun disindd sen kimi kandiriyorun. ABD kalmıştı onuda kulandin ama sanmaki ABD bunu bilmiyor bile bile seni suça tesvik edip yarin o bir gün yakasından tutup sen şunu bunu yaptın zavali adam. Eğit donatlarin senin vastasiyla elnosraya kitilginibilyorsam aABD bilmiyormu fokara.

Barış
Barış - 3 yıl Önce

Bir insan bu kadar yalan söylermi? Birde cumhurbaşkanı olacak. Bir kere de yalan konuşma recep.

Serdar
Serdar - 3 yıl Önce

Erdoğan doğru söylemiş Kürtler DAEŞ e karşı savaşmıyor DAİŞE karşı savaşıyorlar. Erdoğan da DAEŞ e karşı savaşıyor çünkü DAEŞ diye bir örgüt yoktur. DAİŞ var. Bide diyorlar ki biz DAEŞE silah göndermedik diyorlar bu da doğrudur. Silahları DAİŞ e gönderdiler.