Erdoğan: Küçükköy'de yol için cami yıktık

Erdoğan, gazetecilerin 'Yol için cami yıktığınız oldu mu?' sorusuna yanıt verdi...

 Erdoğan: Küçükköy'de yol için cami yıktık
Başbakan Erdoğan'ın, ODTÜ arazisinden yol geçirme ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde dile getirdiği, "yol için gerekirse cami bile yıkarız" çıkışının sözden ibaret olmadığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yol için bir camiyi yıktırdığı ortaya çıktı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, önceki gün gittiği Kosova'dan Ankara'ya dönerken uçakta gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı . 

"KÜÇÜKKÖY'DE ÖZENSİZ YAPILAN CAMİYİ YIKTIK" 

Hatırlanacağı gibi, Başbakan Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında yaptığı konuşmada, ODTÜ arazisinden yol geçirilmesi ile ilgili olarak, "Yol için gerekirse cami de yıkarız. O camiyi başka yerde daha güzel bir eser olarak yeniden yaparız" çıkışını yapmıştı. Erdoğan'a bu sözleri hatırlatılıp, "Bu tür bir icraatınız oldu mu?" sorusu yöneltildiğinde şunları söyledi: 

'Yol için gerekirse cami de yıkarız' dedim. Bu sözümün içine tarihi eser niteliği taşıyanların girmediği aşikardır. Zaten benim cami yıkacağıma kimse inanmaz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım döneminde Küçükköy'de yol yapımı söz konusuydu. O yol için hiçbir şekilde mimari özelliği olmayan, biraz da özensiz yapılmış bir camiyi yıktık. Sonra o caminin yerine başka bir noktaya daha güzel bir eser yaptık ." 

ERDOĞAN'DAN CHP'NİN YIKTIĞI CAMİ HATIRLATMASI 

Bu sözlerinin bazı kesimler tarafından CHP'nin yıktırdığı camilere gerekçe gösterilmek istendiğine ilişkin hatırlatmaya da Başbakan Erdoğan şu cevabı verdi: 

"CHP'nin Fatih ilçesinde tek parti döneminde yıktığı camilerin arşivlerden çıkarsın yeter. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yazı yazsın resmi cevabını alsın. 3 değil 5 değil. Gitsin kendisi sorsun öğrensin. Zaten işin aslı şu, islamda kuranda cami diye bir şey yok mescit var. Mescit ifadesi geçer. Cami toplanılan yer anlamında daha büyük bir fiziki mekanı demek. Mescd-i Aksa, Mescid-i Haram deniyor. Cami cem olunan yani toplanılan yer." (haberler.com)
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2013, 22:32

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER