Erdoğan'ın Şanghay çıkışına Rusya ve Çin'den yanıt

Erdoğan'ın Türkiye'nin Şanghay Beşlisi içinde yer almasına dair açıklamasına Rusya ve Çin'den yanıt

Erdoğan'ın Şanghay çıkışına Rusya ve Çin'den yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar” açıklamasına Rusya ve Çin'den yanıt geldi.

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi'nin Savunma Komitesi üyesi Aleksey Puşkov, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine yanıt verdi.

Sputnik'in haberine göre, Puşkov, “Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİO) üyeliği Erdoğan için mantıklı bir adım olurdu. ŞİÖ, AB’den farklı, onun yerine geçemez. Fakat AB’den farklı olarak ŞİÖ üyeleri tamamen egemen.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Özel Temsilcisi Bahtiyar Hakimov, Erdoğan’ın açıklamasına ilişkin, "ŞİÖ'ye yeni üyelerin alınması için oluşturulan bir düzen var. Ankara’dan henüz resmi bir dilekçe ulaşmadı. Temel kriterler bağlamında, bölge bakımından Türkiye ŞİÖ coğrafyasına ait. Ama ŞİÖ tam üyeliği için mevcut olan usüller doğrultusunda Türkiye’den henüz resmi bir dilekçe gelmedi." ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE DİLEKÇESİNİ VERİRSE KONUYU MASAYA YATIRIRIZ'

Hakimov ayrıca "Erdoğan, ŞİÖ'ye üyelik ihtimalini defalarca dile getirdi. Türkiye bugün ŞİÖ’de diyalog ortağı statüsünde. Resmi dilekçesini verirse bu durumda bir şeyleri görüşebiliriz, konuyu masaya yatırırız" ifadelerini kullandı.

 ÇİN'DEN AÇIKLAMA

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ŞİÖ'ye dair açıklamaları konusunda, "Türkiye'nin ŞİÖ ile iş birliğini derinleştirme arzusuna büyük önem veriyoruz" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN’DAN ‘ŞANGHAY BEŞLİSİ’ ÇIKIŞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Semerkant’tan dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Mesele şu; Türkiye bir defa kendini rahat hissetmeli. ‘Benim için varsa, yoksa Avrupa Birliği’ dememeli. Benim kanaatim bu. Yani, bazıları eleştiriyor olabilir ama ben de kendi kanaatimi söylüyorum. Mesela, ‘Şanghay Beşlisi içerisinde Türkiye niye olmasın?’ diyorum. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum” demişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2016, 22:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER