Erdoğan: İkinci bir bayrağın tasavvuru düşünülemez

Başbakan, 'üniversitelerde sınırsız affın kaldırılacağı' sinyalini de verdi...

Erdoğan: İkinci bir bayrağın tasavvuru düşünülemez

Başbakan Erdoğan, Trakya ziyaretinin üçüncü gününde Edirne'de konuştu.

Toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

"11 yıldır herkes fikrini özgürce beyan ediyor. Bölündük mü? Parçalandık mı? Fikrine güvenen fikir özgürlüğünden korkmaz. Türkiye bölünmüyor, parçalanmıyor. Tam tersine Türkiye güçleniyor, büyüyor, kardeşliğini daha da pekiştiriyor. Türkiye şimdi normalleşiyor.

Korkmuyoruz, korkmayacağız. Millet olarak vatandaş olarak korkmayacağız. Ecdadımız gibi cesur olacağız. Bizi korkutanlara, tehdit edenlere boyun eğmeyeceğiz. Asla geri adım atmayacağız.

Türkiye büyüyor, gelişiyor. Türkiye gündem belirleyen bir ülkedir. Hükümeti artık sadece siz göreve getirir, siz görevden alırsınız.

Her seçim öncesinde Türkiye'de uygulanmak istenen kirli senaryolar bugünlerde yeniden devreye girmeye başladı. Allah'a hamd olsun miletim 7 seçimde de bunlara prim vermedi. Bundan sonra da vermeyecek. Eğer onların bir tuzağı varsa hiç merak etmesinler milletin de bir tuzağı var. Eğer onların bir hesabı varsa hiç merak etmesinler Allah'ın da bir hesabı var. Kirli ittifaklar, milletin hesabı karşısında darmadağın olacak.

ÜNİVERSİTEDE SINIRSIZ AF YOK

"Üniversitede sınırsız af diye bir şey yok. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Belli bir yılda üniversiteyi bitiren bitirecek. Sınırsız af verdiklerimiz üniversiteleri terör alanına çevirdiler. Üniversitelerde terör eylemlerine karışmış olanlar aflardan faydalanarak okullarımızı berbat duruma getirdi. Bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz"

'İKİNCİ BİR BAYRAĞIN TASAVVURU DÜŞÜNÜLEMEZ'

Başbakan Erdoğan, Edirne Valiliği tarafından onuruna verilen kahvaltıda yaptığı konuşmada da, "Bayrak 76 milyonun ortak bayrağı. Bu ülkede ikinci bir bayrağın tasavvuru düşünülemez. Bizim bayrağımızın rengi belli. Şehidimizin kanı. Hilalimizin manası belli. Bağımsızlığımızın ifadesi. Yıldız, şehidimizin sembolü. Şairin o güzel ifadesiyle, 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır'. Vatan, 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 76 milyonundur. Burada kimsenin herhangi bir operasyon yapma yetkisi hakkı yoktur. İşte burada bizler Hükümet olarak, tüm enstrümanlarımızı kullanarak buna asla fırsat vermeyiz. Bu bize ecdadımızdan böyle devredildi. Bu devredilen toprakları aynen korumak durumundayız. Bedeli ne olursa olsun. Efendim şehitler geliyor. Tabii gelecek, şahadet bir makamdır. Niçin? İşte bunlar için. Buna fırsat verdiğimiz anda milletimizin bize vermiş olduğu yüzde 50'lik oy, o zaman değerini kaybeder, görevimizi yapmamış oluruz. Hiçbir dönemde, hiçbir zaman şehidine bizler kadar sahip çıkan iktidar olmamıştır, bu ülkede" dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2013, 17:02
YORUM EKLE