Erdoğan'dan Putin'e 'IŞİD petrolü' cevabı: Yazıklar olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'in IŞİD petrolü suçlamalarına ve 'Ülkeyi radikal İslam'a sürüklüyor' ifadelerine yanıt verdi

Erdoğan'dan Putin'e 'IŞİD petrolü' cevabı: Yazıklar olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen 15. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.

Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türk yöneticilerin gitgide ülkeyi radikal bir İslam’a doğru sürüklediğine dair ifadelerine karşılık, “Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman," yorumunu yaparken; Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı yönündeki suçlamalara da, "Bizim petrol aldığımızı iddia edenler bu iddialarını ispatla mükelleftir, aksi takdirde bu ülkeye kimse iftira atamaz. Ben onları müfteri olmakla sıfatlandırırım,” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"TÜRKİYE'NİN TUTUMU NETTİR"

“Bugün burada DEAŞ meselesinin açıkça ortaya çıkmasını istiyorum. Bölgeyi dizayn etmenin peşinde olanların asıl yüzlerini hep birlikte görmüş olacağız. DEAŞ denen örgütle Türkiye’den başka ciddi olarak mücadele eden ülke neredeyse yoktur. Türkiye bu örgütü 2005 yılında eski isimleriyle terör örgütü olarak tanımıştır. 2013’te de yeni ismiyle terör örgütü olarak kabul ettiğimiz bu yapıyla mücadelemizi sürdürdük.  Ülkemizin tutumu nettir.

“Biz bu konuda en çok zarar gören ülkeyiz. Niğde, Urfa, Ankara, Diyarbakır ve Gaziantep’te DAEŞ terör örgütünün saldırılarına maruz kaldık. Bugüne kadar 140 vatandaşımızı kaybettik, 7 güvenlik görevlimizi şehit verdik. Sınırımızda zaman zaman çatışmalar yaşandı. Buna karşılık kesintisiz bir mücadele yürüttür. 2011’den beri yaklaşık 3 bin kişi gözaltına alındı, 800’ü de tutuklandı. Örgüt mensuplarının üzerlerinde kullanıma hazır 33 canlı bomba yeleği ve patlayıcı ele geçirildi. Yabancı terörist savaşçılarla mücadele kapsamında 27 bin kişiye giriş yasağı konmuş durumda. DAEŞ’in en önemli gelir kaynakları olan akaryakıt kaçakçılığını önlemek için 2014 yılında 79 milyon litre kaçak akaryakıt ele geçirilmiştir. Neredeyse kaçakçılık bitirilme aşamasına gelindi.

'ORADA DAEŞ YOK"

Şimdi burada bir şey söylüyorum. Dünya medyasına sesleniyorum. Lazkiye ve Lazkiye kuzeyi Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölgede DAEŞ yoktur. Kimse bizi ve dünyayı aldatmasın. Ve burada uçaklarla yapılan bombardımanlar neticesinde şurada 1,5 ay içerisinde 300’ü aşkın Bayırbucak Türkmeni ölmüştür. Oradan Bayırbucak Türkmenleri bizim sınırlara doğru sığınmaya çalışıyorlar.

AZEZ'DE BOMBALANAN TIR'LAR

Bu sabah AFAD başkanıyla görüştüm. Dedi ki “Gelmek istemiyorlar; ‘hayır’ diyorlar, biz burada şehit olacağız. Bize insani yardım yapın, biz bu çadırların içinde yaşamaya devam edeceğiz.” Dün de iki tane insani yardım götüren TIR bombalanmak suretiyle, TIR’lar yandı, üç kişi şehit, yedi kişi yaralı. Şimdi bütün bunlarla beraber ne diyorlar dünyaya? “Biz DAEŞ ile mücadele ediyoruz” Kusura bakmayın DAEŞ ile mücadele ettiğiniz filan yok. Siz Lazkiye’nin kuzeyini boşaltmak için rejimle el ele oradaki Türkmen kardeşlerimizi, Suriye vatandaşlarını öldürüyorsunuz.

IŞİD’lE PETROL TİCARETİ SUÇLAMALRINA YANIT

Şimdi diyorlar ki DAEŞ’ten Türkiye petrol alıyorlarmış. Yetkili makamdakiler bunu söylüyor. Çok ayıp yazıklar olsun. Biz en büyük ithalatı Rusya’dan yapıyoruz. İran’dan yapıyoruz. Azerbaycan’dan doğalgaz yapıyoruz. Kuzey Irak’tan aynı şekilde alıyoruz.

Bizim petrol aldığımızı iddia edenler bu iddialarını ispatla mükelleftir, aksi takdirde bu ülkeye kimse iftira atamaz. Ben onları müfteri olmakla sıfatlandırırım. DAEŞ çıkardığı petrolü Esed’e satıyor Esed’e. Para kaynağı da belli. Biz bu noktaya gelmek istemezdik. Nasıl oluyor da bunun yanında yer alıyorsunuz ya? Yer alanlar insan haklarından bahsedebilirler mi? İşte biz bunların karşısına dikildiğimiz için menfaat şebekelerinin bu hoşuna gitmiyor.

Bizim DAEŞ ile mücadele için yaptıklarımız ortada. Peki siz ne yaptınız? DAEŞ bahanesiyle muhalifleri hedef alanlara soruyorum. Kimyasal silahlarla 1500 masumu katleden muhalifler midir? On binlerce Filistinliyi açlığa mahkum eden muhalifler midir? 380 bin insanı kadın çocuk erkek sivil ayrımı yapmadan konvansiyonel silahlarla öldüren muhalifler midir?

'ESAD'LA ÖNCEDEN ARALARI İYİYDİ' ÇIKIŞINA YANIT

TV ekranlarına çıkıp sadece ideolojik bakış açılarıyla Türkiye yönetimine fatura kesmeye çalışanlar, bir zamanlar diyor gayet iyiydi araları, bir araya geliyorlardı, o zaman diktatör değil miydi…  O zaman on binlerce insanı öldüren bir Esed yoktu karşımda. O zaman da tavsiyem ‘demokrasiye hemen geçin’di. Ve elemanlarını bize gönderdiği halde oraya dönemiyordu. Çünkü çok partili bir siyasi hayata dönmek işine gelmiyordu. Baktı ki daha sonra Tunus’ta başlayan Yasemin hareketi, Mısır’daki devamı, buraya gelişi, burada bazı ürkeklikler meydana getirdi.

YİNE YPG'YLE IŞİD VE BOKO HARAM'I BİR TUTTU

DAEŞ’in yaptıkları kesinlikle affedilemez. Sadece bu değil, PYD dahil YPG aynı ülkemizde PKK aynı, Boko Haram  aynı, Şebab aynı. Bunlar şu anda dünyada yaptıkları eylemlerle affedilemez adımları atıyorlar.

RUSYA'YLA İLİŞKİLER

Bir uçağın sınırımızı ihlal etmesi üzerine bu kurallar işletilmiştir. Sınıra gelen iki uçak, milliyeti belli değil. Beş dakika içinde 10 uyarı yapılıyor. Sesli olarak bu uyarılar televizyonlarda yayınlanıyor. İnanın bana Suriye’deki tüm hadiseler gibi bu olay da bizi ziyadesiyle üzmüştür. Biz bölgede kimse ölmesin burnu kanamasın diye uğraşıyoruz. Teknik izahat, TSK ve Dışişleri bakanlığımız tarafından Rusya başta olmak üzere ilgili tüm ülkelere yapılmıştır. Buna rağmen Rusya tarafından yapılan açıklamaları ve konuyla ilgili olmayan tepkileri üzüntüyle takip ediyoruz. Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var, üst düzey istişari konseyimiz var. Ama bizim bu birlikteliğimiz dayanışmayı gerektirir. Bu birlikteliğimiz bizim birbirimizi tehdit etmemizi gerektirmez. Bu bizi üzmüştür.

'RUSYA'YI HEDEF ALMAMIZ İÇİN SEBEP YOK'

Kaldı ki aidiyeti milliyeti belli olmayan uçakların uyarılmasına rağmen bizim hava sahamızı ihlal etmesi daha önce bunun 3-4 kez yapılmış olması artık tabi ki bir güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır. Suriye ile bizim şu anda iç içe bulunduğumuz ortadadır. Biz yeni gerilimler için değil barış için çaba gösteriyoruz. Rusya’yı sınır ihlali olmadan hedef almamız için sebep yoktur. Suriye politikasında anlaşamıyor olması başka bir şeydir, angajman kurallarının işletilmesi başka bir şeydir. Sadece muhalifleri hedef alan saldırılara karşı itirazlarımız elbette devam ediyoruz. Cerablus’tan Batı’ya doğru insani güvenlik bölgesi oluşturma kararımız da aynı şekilde sürüyor.

'ILIMLI MUHALİFLERİ DESTEKLEYECEĞİZ'

Bir kez daha ifade ediyorum, biz Bayırbucak Türkmenleriyle, ılımlı muhalifleri ılımlı muhalif grupları destekliyoruz, destekleyeceğiz. Çünkü bunlar mazlumdur, mağrurdur. Akrabayız ve onlar bizim soydaşlarımızdır.

'YİNE KARŞILIK VERİRİZ'

Ne Rusya’ya ne de herhangi bir ülkeye karşı doğrudan askeri müdahalemiz söz konusu değildir. Herkesten egemenlik haklarımıza hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Tüm dünyanın bizim haklı olduğumuzu kabul ettiği bir hadisenin, ekonomik ilişkilerimizi kapsayacak. Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiye bugün yine aynı karşılığı vermek durumundadır. Bu konuda ihlale maruz kalan değil ihlali yapan ülkenin kendisini sorgulaması, tedbirlerini alması lazımdır.

PUTİN'E YANIT

Şöyle bir açıklama yapılabilir mi ya? "Bu ülkede idarecilerin Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti var” diye bir açıklama yapılabilir mi? Demek ki ben hükümet bizler Türkiye’yi İslamlaştırma gayreti içindeyiz. Ya Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman ya. Bunu nasıl söylersin. Böyle bir ifade nasıl kullanılır? Ben kalkıp da Rusya için Rusya’yı yönetim Hristiyanlaştırma gayreti içindedir diyebilir miyim? Orada da 30 milyon Hristiyan var. Tayyip Erdoğan Müslümandır, yüzde 99’u bu ülkenin Müslüman. Ben neyin gayreti içinde olacağız ki? Ama tespite bakın, şu yanlışa bakın.

BÜYÜKELÇİLİĞE SALDIRI

Ve bizim büyükelçiliğimizin taşlanması, camların çerçevelerin indirilmesi… Bunlar doğru yaklaşım mı? Biz her zaman bu tür eylemlere giren aşırı uçlara hep emniyet teşkilatımızla karşı durmuşuzdur. Bunlar önemli mi? Biz de çok önemsemiyoruz. Ama biz stratejik ortağız. Biz şu ana kadar getirdiğimiz süreci, bazı tehditlerle, “ortak projeler durdurulabilir, aramızdaki bazı münasebetler kaldırılabilir” bu yaklaşımlar siyasilere yakışıyor mu?

'DAHA DÜN ANTALYA'DA GÖRÜŞTÜK'

Eğer buna bakmayıp da duygusal açıklamalar yapacak olursak bunlar doğru olmaz. Daha biz 15-16’da Antalya’da gayet güzel oturmuşuz, başa baş görüşmeler yapmışız. Ama ardından böyle bir şeyin olması bizleri üzmüştür.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 15:01
YORUM EKLE