Erdoğan'dan Demirtaş'a: Bu adam Kürt değil ha

Erdoğan, muhalefeti ‘bayrak’ ve ‘ezan’ düşmanı olmakla suçladı

Erdoğan'dan Demirtaş'a: Bu adam Kürt değil ha

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimler kapsamında Mersin'de mitinge katıldı.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bazı demeçlerini meydanda toplanan kitleye izleten Erdoğan, “Bu adam Kürt değil ha” ifadesini kullandı.

Erdoğan, "Dikkat ederseniz, seçimlere şöyle bir görüntüyle gidiyoruz. Biz gönül belediyeciliğiyle gidiyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak istikbalimize saldırıyorlar. Şu anda CHP kiminle ortak? Kimi yerde gizli, kimi yerde gizli ittifaklar kuruyorlar. HDP ile sözde İyi Parti ile başka Saadet. Bunlar ortak oldular. Asıl kimlikleri bunların bayrak düşmanlığı. Bunların tek ittifakı ezan ve bayrak düşmanlığıdır” diye konuştu.

8 Mart’ta Taksim’de polisin biber gazı ve plastik mermilerle sert bir şekilde müdahale ettiği eylemle ilgili konuştu. Erdoğan, bütün eylem boyunca ıslıkların çalındığı akşamda çekilen kısa bir videoyu halka izletirken, “CHP ve HDP’nin öncülüğünde bir grup güya kadınlar için Taksim'de bir araya geldi, ezana ıslıklarla terbiyesizlik ettiler. Bunlar hiç İstiklal Marşı okumamışlardır. Ezana sahip çıkmayanlar, düşman kapımıza dayandığında onları alkışlar” dedi.

Erdoğan ayrıca 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü Taksim'de kutlayan kadınların "ezan ve bayrak düşmanı" olduğu görüşünü dile getirdi.

Polis, İstanbul'da 2003 yılından beri her sene düzenlenen 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etmişti.

Saat 19.30’daki başlama saati öncesinde İstiklal Caddesi'ni hem Taksim Meydanı hem Tünel tarafından geçişi kapatan polis, yaklaşık bir saatlik bekleyişin ardından Fransız Kültür Merkezi önünde toplanan binlerce kadını biber gazı ve plastik mermi kullanarak ara sokaklara ve paralel caddelere dağıtmıştı. Eylemde bulunan kadınlar, polisin sert müdahalesi sırasında izdiham yaşandığını, ezan sesinin duyulmadığını belirtiyor. Kadınlar, ıslıkların ezana değil barikata, kadınların yürüyüşlerini engelleyenlere olduğunu ifade etti.

Mersin'de konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Ülkemizde bayrağa ve ezana tahammülü olmayanların ittifakına karşı girdiğimiz bir seçim süreci yaşıyoruz. Bayrağımızı yakmaya, yıkmaya çalışanları gönderden indirmeye çalışanları gördük. Bayrak düşmanları hala aynı bataklıkta çırpınıyor.

"Taksim'de CHP ve HDP önderliğinde bir araya gelen grubun ezana ıslık ve sloganlarla yaptığı saygısızlığı gördünüz değil mi? CHP'nin tarihi ezan ve cami konusunda hoyratlıklarla dolu. Ama Taksim'deki hadise gerçekten ibretliktir.

"Kardeşlerim, aynı toplantıda sergilenen ve kadınlara en büyük hakaret olarak gördüğüm diğer rezillikleri bir kenara bırakıyorum. Sadece ezana yapılan saygısızlık bile bu seçimin ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından nasıl bir karar olacağını gösteriyor.

"Dikkat ederseniz, seçimlere şöyle bir görüntüyle gidiyoruz. Biz gönül belediyeciliğiyle gidiyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak istikbalimize saldırıyorlar. Şu anda CHP kiminle ortak? Kimi yerde gizli, kimi yerde gizli ittifaklar kuruyorlar. HDP ile sözde İyi Parti ile başka Saadet. Bunlar ortak oldular. Asıl kimlikleri bunların bayrak düşmanlığı. Bunların tek ittifakı ezan ve bayrak düşmanlığıdır.

(Kısa bir video izletiliyor)

"Bayrakları nasıl yakıyorlar görüyorsunuz. Bay Kemal Avrupa Parlamentosu'nda YPG paçavrasını gösteren kadınla resim veriyor. Mersin'de CHP'ye HDP'ye gönül veren kardeşlerim bu seçimde bunlara oy verecek mi? Kardeşlerim buradan tüm Türkiye'ye sesleniyorum, Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Aynı cevabı herkesten alıyorum. Bunların tek ittifakı ezan ve bayrak düşmanlığıdır. İstiklal Marşımızı hiç okumamışlar.

"Bunlar yatırımlara da karşı, Mardin de hızlı trenden bahsediyorum, Mardin'de hızlı trenin ne işi var diyorlar.

"Milletimiz her seferinde bunlara derslerini vermesine rağmen bayrak düşmanları hala aynı bataklıkta çırpınmaya devam ediyor.

"(Kısa bir video daha izletiliyor) Bu adam Kürt değil ha! (Selahattin Demirtaş için)

"Ezana hürmet etmeyen, bayrağa hürmet etmez. ezana saygısı olmayanın, bu millete saygısı olmaz. Ezana sahip çıkmayan, bu ülkeye de sahip çıkmaz. Ezana sahip çıkmayanlar düşman kapımıza dayandığında 15 Temmuz'da darbecileri alkışladıkları gibi onları da alkışlarlar.

"Bunlar anlaşılan o ki, merhum Arif Nihat Asya'nın Bayrak şiirini de hiç okumamışlar.

"Rabiamızı öyle bir söyleyelim ki, bölücü örgütün militanlarının da, Taksim'de ezanımızı susturmaya çalışanların da gönülleri titresin.

"Bu ülkede millet düşmanı, bayrak düşmanı, ezan düşmanı, vatan düşmanı, devlet düşmanı kim varsa hepsinin karşısında olmak namus borcumuzdur. Bu mesele siyaset meselesi değildir, bizatihi onur meselesidir. Eğer biz 3-5 oy için onlara göz yumarsak ecdadımızın da evlatlarımızın da yüzüne bakamayız. Onun için bu ezan ve bayrak düşmanları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz.

'Bunlarda çevrecilik falan yok.

"İnanın verin buna bir koyun, kaybeder geri gelir. 9 seçime girmiş hiçbirini kazanamamış şimdi 10'uncu da. Cumhurbaşkanlığı seçimine giremedi, bir arkadaşını soktu şimdi onu da yok etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 15:08

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa sarıgaz
mustafa sarıgaz - 11 ay Önce

Lanet gelsin böyle yalancı alcak ınsanlara..
diyarbakır mitinginde ezan okurken müzik sesini kısmayan caminin onunde oldugu halde ezan sesını duymayıp konusmaya devam eden düşmandır.. din düşmanları sizi. sizin yüzünüzden millet dine inanmaz oldu dini müslümanlıgı sadece kendı yonune çekıp islamı kirleten lanet şeytanlar sizi...

TÜRKİYE HAKLARININ CUHUR BAŞKANI SELAHHATİN DEMİRTAŞ  OLACAK YAKINDA ÇOOK YAKINDA
TÜRKİYE HAKLARININ CUHUR BAŞKANI SELAHHATİN DEMİRTAŞ OLACAK YAKINDA ÇOOK YAKINDA - 11 ay Önce

İftiracı mahlük ,kıskanç hırsız , asıl sen katilsin .Gezi olaylarında çocukları ,gençleri ,yaşlı genç suçsuz demeden KATLETİN VE DESTAN YAZDIM DEDİN .Asıl sen katilsin KURBAN OL SELAHHATİN DEMİRTAŞA .Sen selahatin demirtaşın bastığı yere ayakabısının tozuna kurban ol katliyamcı doğu ve güneydoğunun her yerinde gençleri çocukları bile hala katlediyorsun . !! Senin hapise girdiğini göreceğiz az kaldı . Selahhatin DEMİRTAŞ GELECEĞİN TÜRKİYE CUMHUR BAŞKANI OLACAK az kaldı göreceksiniz .

SELAHHATİN DEMİRTAŞ YARININ TÜRKİYE HAKLARI GENÇ CUMHURBAŞKANI 1000 YILLIK KÜRT KANI TAŞIYAN KÜRTÜR
SELAHHATİN DEMİRTAŞ YARININ TÜRKİYE HAKLARI GENÇ CUMHURBAŞKANI 1000 YILLIK KÜRT KANI TAŞIYAN KÜRTÜR - 11 ay Önce

Selahhatin Demirtaş SAPINA KADAR (((((((((( KÜRTÜR ))))))))))) KÜRT anne kürt babadan doğmuş 1000 yıllık ((( KÜRT SOYUNDAN GELMİŞ ASİL KÜRT KANI TAŞIYAN YARININ TÜRKİYE HAKLARININ GEN CUMHURBAŞKANIDIR . Senin gibi GÜRCÜSTANDAN GELEN SIĞINMACI DEYİLDİR GÖÇMEN DEYİLDİR DEMİRTAŞ 1000 SENELİK KÜRT KANI TAŞIYAN ASİL KÜRTÜR .!! ATALARI KÜRTÜR NOKTA

SIRADAKİ HABER