Erdoğan'dan ABD'ye tepki: "İkircikli tavra şahit oluyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin PYD'ye yönelik tutumunu eleştirdi

Erdoğan'dan ABD'ye tepki: "İkircikli tavra şahit oluyoruz"
İlim yayma Cemiyeti'nin 65. kuruluş yıldönümü programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin Demokratik Birlik Partisi’ni (PYD) 'terör örgütü olarak' kabul etmediği açıklamasına tepki gösterdi.

Erdoğan, "Terör konusunda ikircikli tavra şahit oluyoruz. Biz PYD, YPG terör örgütü diyoruz, bakınız çok enteresan ABD Savunma Bakanı ayrı, sözcü ayrı şey söylüyor. Sırtımızı dönüyoruz başka şeyler söylüyorlar. Öyleyse bu millet kendi göbeğini kendisi kesecektir" dedi.

GAZETECİLERE DE ELEŞTİRİ

Gazetecileri de eleştiren Erdoğan, "Türkiye'de herhangi bir terör eylemi olduğunda bu konuyu yayanlar, benzer hadiseler kendi ülkelerinde yaşanınca etik değerleri hatırlıyorlar. Bunun adı gazetecilik değildir" dedi.

MİT TIRLARI

MİT tırları davasına da değinen Cumhurbaşkanı, "Adana'daki MİT Tırları meselesinde Türkiye hukuk devleti olmasaydı bu ihanetin cezası çok başka olurdu" diye konuştu ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye hukuk devleti olmayı başardığı için hesabı mahkemede veriyorlar. Bu sıradan bir mesele değildir. En açık, en aleni ihanet teşebbüsünü gerçekleştirenlerin bu millete ve bu devlete yapamayacakları kötülük yoktur."

"Bu ihaneti yapanlar, kendi kazdıkları kuyuya düşmüştür. Paralel ihanet şebekesinin ülkemize verdiği zarar gayet büyüktür. Ülkemizin en parlak beyinleri şahsiyetsiz, kişiliksiz, riyakâr robotlar haline dönüşmüştür."

'GÜNEYDOĞU'DAKİ ÇATIŞMALAR BAHANE EDİLEREK BİZE SİLAH VERİLMİYOR'

MİT tırlarıyla ilgili haberleri nedeniyle casuslukla suçlanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuksuz yargılanmasına hükmedilmişti.

Erdoğan, aynı gün hücum gemisi Anadolu'nun inşa başlangıç töreninde yaptığı konuşmada da, "Türkiye'nin güçlü bir savunma sanayi altyapısı kurmak yerine dışa bağımlı bir hale getirildiğini" söyledi ve "Parasını ödediğimiz halde 1. Dünya Savaşı'nda alamadığımız gemiler var. Kullanılarak verilmiş gemi örneği var" dedi.

Erdoğan, "Doğu ve Güneydoğu'daki çatışmalar bahane edilerek bize verilmeyen silahlar mevcuttur. Şu anda. Bunlar NATO'da beraber olduğumuz ülkeler. Suriye'deki gelişmeler sürerken terör örgütlerine silah yardımı yapanlar Türkiye'ye bu desteği vermiyor. Bana diyorlar ki telefonda, bu konuşmaları medya yoluyla yapmayalım. Doğru, yapmayalım da, sen bu yardımları ne yoluyla yapıyorsun?" diye konuştu.

(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2016, 22:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER