Erdoğan: Artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız. Hiçbirimiz davranamayız. En başta Cumhurbaşkanı olarak ben davranamam” dedi

Erdoğan: Artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız

AK Parti’nin 15. kuruluş yıldönümü nedeniyle Genel Merkez önünde düzenlenen törene, AK Parti’nin kurucu genel başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan video konferansla seslendi. Erdoğan, hukuki olarak partiyle bağı kesilse de gönül bağının devam ettiğini vurguladı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"İçeride ve dışarıda önümüzde çıkan, çıkartılan tüm engellerin üstesinden birer birer gelerek hizmetler, yatırımlarla, eserlerle ülkemizi donattık. Milletimiz de bize sahip çıktı.

"15 Temmuz’da ülke tarihimizin en sinsi tehdidiyle karşı karşıya kaldık.

"7 Ağustos'ta Yenikapı'da bir araya gelen siyasi parti genel başkanları ve vatandaşlarımız, ülkemizin önünde yeni bir kapının açılışı olmuştur. Bu yeni kapıya sonuna kadar sahip çıkacağına inanıyorum.

"Milletimize bu ihaneti yapanlardan hesap sormak ve FETÖ'nün kökünü kazımak boynumuzun borcudur.

'HANGİ PARTİYE OY VERMİŞ OLURSA OLSUN...'

"Bu parti, ötekileştirmelerin, dışlanmışların, öz yurdunda parya muamelesi görenlerin ümitle çarpan yüreğidir. Onun için sizlere büyük görevler düşüyor. 15 Temmuz'a kadar AK Parti'ye oy verenlerden aldığınız güçle tüm Türkiye'ye hizmet etmenin çabası içindeydiniz. 15 Temmuz'dan sonra ise hangi partiye oy vermiş olursa olsun artık Türk milletinin tamamına karşı kayıtsız şartsız sorumluluğunuz vardır.

'ARTIK 15 TEMMUZ ÖNCESİ GİBİ DAVRANAMAYIZ'

"Artık 15 Temmuz öncesi gibi davranamayız. Hiçbirimiz davranamayız. En başta Cumhurbaşkanı olarak ben davranamam. Aynı şekilde, Türkiye'nin son 14 yılının sorumluğunu üstlenmiş iktidar partisi olarak, AK Parti böyle davranamaz. Muhalefet partilerinin de aynı anlayışta olduğuna bu süreçte şahit oldum, inanıyorum. Sivil toplum kuruluşlarının, medyanın, meslek örgütlerinin, farklı meşreplerin, ekollerin temsilcisi tüm grupların da aynı anlayışta olduğunu ümit ediyorum.

"Bu parti 15 yıllık bir parti olabilir ama bu partinin ve mensuplarının medeniyet davası bin 400 yıllık kadim bir davadır. Bu parti ve mensupları Anadolu coğrafyasında bin yıldır verilen mücadelenin bugünkü temsilcileridir. AK Parti'yi var eden ve yaşatan ruh, İstanbul'un fethinden Çanakkale'ye, İstiklâl Harbi'nden 15 Temmuz'a kadar bu milletin iftihar vesilesi tüm dönemlerinin ruhudur."

GÜL: AKLINI BİR KİŞİYE EMANET EDERSE…

AK Parti’nin kurucularından 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

"Gerek dini cemaat olsun gerek ideolojik bir grup olsun gerek siyasi yapı olsun; eğer herkes aklını, fikrini bir kişiye emanet ederse sonucu böyle olur. Herkes aklını, fikrini, muhakemesini ortaya koymalı. Böyle yapılar şeffaf olmazsa, görülmemiş bir takiye yapılırsa, neticede toplumların başına böyle felaketleri getirirler."

DAVUTOĞLU: HİÇBİR NİFAK, FİTNE…

Programın başında bir konuşma yapan Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da, “Hiçbir nifak, fitne bu büyük ailenin arasına giremeyecek” dedi. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Batılı ülkelere seslenen Davutoğlu, Türkiye’nin yanında olmaları çağrısını yaptı. ABD’den de Fethullah Gülen’i iade etmesini istedi.

Davutoğlu şöyle devam etti:

"AK Parti kadrolarına şunu söylüyoruz; biz biriz, birlikteyiz ve omuz omuzayız. Hiçbir nifak bu büyük ailenin içine giremeyecek. Tuzak kuranlar olduğu gibi o tuzakları bozacak Rabbimiz ve AK Parti kadroları var. AK Parti herhangi bir siyasi hareket değildir. AK Parti bu toplumun bütün kılcal damarlarında varlığını sürdüren bir harekettir. Hiç merak etmeyiniz, Türkiye Cumhuriyeti ve AK Parti kadroları dimdik ayaktadır. Bütün uluslararası camiaya sesleniyoruz; gün sınav günüdür. Bu çetenin elebaşını Türkiye’ye adaletin huzuruna çıkarmak için teslim etmek zorundasınız."

Kaynak: Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2016, 14:35
YORUM EKLE