Erdoğan 9 Ağustos’ta Rusya’ya gidiyor

Başbakan Yardımcısı Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta St.Petersburg'a gideceğini açıkladı

Erdoğan 9 Ağustos’ta Rusya’ya gidiyor

Rus savaş uçağının 24 Kasım 2015'de düşürülmesinden sonra Türkiye'den Rusya'ya bakanlar düzeyinde ilk resmi ziyaret gerçekleşecek.
 
Başbakan Yardımcı Mehmet Şimşek başkanlığındaki Türkiye heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den özür dilemesinin ardından iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi için atılanlar kapsamında Moskova'ya gitti.
 
Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç ile bir araya gelen Şimşek, amaçlarının 'iki ülke ilişkilerini geliştirmek ve 24 Kasım'dan önceki seviyenin üzerine çıkarmak olduğunu' söyledi.
 
Şimşek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 9 Ağustos'ta St. Petersburg'a bir ziyaret düzenleyeceğini de duyurdu.
 
Rusya ile Türkiye arasındaki charter seferlerinin yeniden başlaması amacıyla Moskova'ya güvenlik önlemleriyle ilgili bir rapor sunduklarını aktaran Şimşek, "Bildiğim kadarıyla, charter seferlerinin başlaması amacıyla Türkiye gerekli önlemleri aldı ve bu önlemler, Moskova'ya iletildi" dedi.
 
Öte yandan Başbakan Yardımcısı Şimşek, Moskova yönetiminin darbe girişimi sırasında verdiği destek nedeniyle Rusya'ya teşekkür etti.

Rusya'nın Türkiye ile yapıcı müzakerelere hazır olduğunu ifade eden Dvorkoviç ise Türkiye ile Rusya'nın ekonomik ve ticari ilişkilerdeki buzları kademeli olarak eritmesi gerektiğini söyledi. Dvorkoviç ayrıca, Türkiye ile ilişkilerin yeniden başlamasıyla birlikte turizm alanı dahil olmak üzere işbirliğinde güvenlik koşullarının sağlanması koşuluyla iyi bir perspektif gördüklerini belirtti.

YORUM EKLE