Erdoğan: 400'ü bir siyasi parti yakalamış olsaydı bugün durum farklı olurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Dağlıca saldırısıyla ilgili değerlendirmede bulundu

Erdoğan: 400'ü bir siyasi parti yakalamış olsaydı bugün durum farklı olurdu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Dağlıca'daki saldırıyla ilgili "Zırhlı araçlara mayınlı saldırı yapıldı" dedi. Erdoğan son zamanlarda artan çatışma durumuna ilişkin olarak "400'ü bir siyasi parti yakalamış olsaydı bugün durum farklı olurdu" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, katıldığı bir televizyon programında, Dağlıca'daki çatışmada çok sayıda askerin yaşamını yitirmesine ilişkin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bir güvenlik toplantısı yapacağını belirterek, şöyle konuştu:

"O ana kadar da kesin neticeleri almış olurlar. Alınca açıklayacaklar. Hava şartları çok kötüymüş. Bu şartlar altında bir mücadele var. Dağlıca'da yapılan bir temizlik neticesinde böyle bir olay gerçekleşiyor. Zırhlı araçlarla ifade edildiği kadarıyla mayınlarla kurulmuş tuzaklar neticesinde bir olay burada oluşuyor. Şu anda bu konuyla ilgili Genelkurmay Başkanımızın aktardıkları üzücü. Temennim, şu anda yapılacak açıklama ve onun ardından devam edecek olan mücadele çok daha farklı, çok daha kararlı olacaktır."

Erdoğan, "400 vekil verin, bu iş huzur içinde çözülsün" sözlerinin bugünkü çatışmalı ortama geçilmesinde etkili olduğu iddialarına şu yanıtı verdi:

"400 hedefini gösterme, aslında yeni anayasanın inşası noktasında, böyle bir hedefi hangi parti alırsa alsın, yeni anayasayı kurabilirsin ve bu yeni anayasayla birlikte de yeni Türkiye adımını rahatlıkla atabilmeye yönelik bir hedeftir bu. 400 vekili alabilecek veya bir anayasayı inşa edebilecek sayıyı bir siyasi parti yakalasaydı, durum bugün çok farklı olurdu. Her şeyden önce bir yeni Türkiye adımını atmak için böyle bir şey çok önemliydi. Malum siyasi parti, terör örgütünü arkasına almak suretiyle oy devşiriyor. Bunu kendileri de açık açık söylüyorlar. Biz sırtımızı YPG'ye, PYD'ye, PKK'ya dayıyoruz, dediler. Eş Genel Başkan söylüyor bunu. Bunun söylendiği bir Türkiye'de bunlarla parlamenter demokrasiyi nasıl yaşayacaksınız, nasıl huzur ortamını inşa edeceksiniz? Tabi ki hükümet ve güvenlik güçleri ellerinden geleni yapacaklar. Bunları milletimiz takdir ediyor. Milletimiz notunu veriyor. Bunlar kandan besleniyor zaten."

ERDOĞAN İNKAR EDERKEN ONAYLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamalar sosyal medyada ve ardından bazı haber kaynaklarında '400 milletvekili alınsaydı bunlar olmazdı' şeklinde haber yapılınca program esnasında düzeltme yapmaya çalıştı ancak "Tabii böyle terör olaylarını da minimize edecek bir açıklamaydı" diyerek '400 milletvekili alınsaydı bunlar olmazdı' sözünü onaylamış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu ahlaksızlığın daniskasıdır. Acaba burada nasıl bir rant elde edebiliriz bunun derdindeler. Paralel yapının geçmişini bilirim. O zamanlar çok farklıydılar. Bunlar Batı devletlerine Türkiye'yi şikayet edecek kadar alçalmışlardır. Bunlar için şehit cenazeleri sadece propagandanın bir parçası. Üzüntü ve kızgınlıkla izliyorum. Bizim 400 milletvekili dediğimiz olay, yeni Anayasa ve yeni Türkiye için bir açıklamaydı. Tabii böyle terör olaylarını da minimize edecek bir açıklamaydı."

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2015, 23:04

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cumaliii
Cumaliii - 5 yıl Önce

Yok attik

SIRADAKİ HABER